acikmak sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


acikmak kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : doymak

<< acıklı acılış >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te doymak kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 3 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. yemeğe gereksinim duymak, besin açlığı çekmek, karından yükselen gurultular eşliğinde mutfağa yönelmek.
 2. açlık hissinin fiil olarak adlandırılması.bazı durumlarda mide kazınmasına yol acar.yaşamaya devam etmek için en yakın yemek bulunan yere gidilmeli ve bünyede tokluk hissi uyandırıncaya kadar tıkınılmalıdır..***
 3. önce doymak gerektiği için hiç tatmadığım eylem.*
 4. yemek yemek için duyulan istektir. the kene'nin bolca gerçekleştirdiği fakat bu hissi gidermek için hiçbir eylemde bulunmadığı dürtüdür.
 5. insanı sinirli kılan bünyevi meseledir.
 6. vücut,karbonhidratları bitirip yağları yakma evresine geçerken,omurilik soğanının beyne yolladığı haberle anlaşılan histir.
 7. olayın sabaha karşı gerçekleşmesi ve kişiye mutfağın uzak gelmesi sonucu en büyük işkenceye dönüşücek hadise.
 8. günün 24 saati hissedilebilen çalar saat gibi her saat başı mideden gelen gurultularla irkilinen bünyevi mesele. tıkınma vakti.
 9. çoğu hayvanın doyma duygusunun olmamasına işaret eden deyim.
 10. (bkz: aç karna yemek yemek)
 11. şu anda hissettiğim feci duygu. dışarı çıkamamak, yiyecek bulamamak, 1 buçuk saat daha burda kalmak durumu daha da acıklı hale getiriyor.
 12. en yakın çorbacının beşyüzmetre, en yakın kokoreççinin ise 200 metre uzakta olması ve de havanın sıfır derece olması sonucu bünyeyi ızdıraba sokan durum.
 13. yeniden başlamaktır acıkmak. en yakınını kaybedersin. dünya başına yıkılmış gibi olur, bir süre bir şey yiyemezsin, her şey anlamsız gelir bir süre. sonra acıkırsın. ne kadar dayanabilirsin ki açlığa? üç, beş, yedi gün? hayatın devam ettiğini anlatır acıkmak. bir gün önceki cenaze için taziyeye gelenler ertesi gün ilk iş kahvaltı sofrasına otururlar. sevinirsin, üzülürsün, güler, ağlar, acıkırsın. pis boğazını doyurmak için azık peşine düşersin. ölümün en güzel yanıdır acıkmak, bir daha hiç acıkmayacak olmak.
 14. diyette olan bir bünyede diyetin ilk günlerinde her an hiseddilen, daha sonra yavaşlayan, sinirleri geren histir.
 15. yenilenleri yakma hızıyla doğru orantılı olarak kişiden kişiye hissetme sıklığının değişiklik gösterdiği durum.
 16. mideden değişik seslerin çıkmasının sebeblerinden biridir.
 17. Rüyada acıkmak ve doyuncaya kadar yemek hastalıktan kurtulmaya ve bolluğa işarettir. Rüyada açlık çekmek, maddi konularda kazanç sağlayacağını belirtir. Çocuğu, dilenciyi veya bir hayvanı doyurmak ise hayırlı bir iş yaparak, manevi kazanç sağlanacağını belirtir.
 18. cepte para yoksa çok acı veren durumdur.
 19. alkol aldıktan sonra beliren durumdur. hele birde türkiye'deysen sen ne şanslı insansın denilesidir. gavur ellerde aç aç gezerken eskiden sabahın köründe sipariş verdiğin çorbalar, ali nazikler, beytiler akla gelir. deli olunur. ama bu dürtüler unutulmaya çalışılınır. netekim öyle bir şansın olmadığını anlamak çok uzun süre almaz :(
 20. hep geceleri 03.29 da gerçekleştirdiğim eylemdir çok gariptirki hep aynı saattir.
 21. ağzının tadı olanlarda daha sık gerçekleşen eylem.
 22. GÖZÜN HiÇBiRŞEYi görmemesi, özellikle erkekler için...
 23. yüksek levelinde insana ot,böcek,kurbağa ve küçük sürüngenler yedirebilecek hatta yamyamlık yapmasına sebep olabilecek olay.
 24. kanda belirli besleyici maddelerin yokluğu veya eksilmesi halinde hissedilendir. Kan bu tür maddelerden yoksun kalınca, yetersizliğini hissedince, beynin ''açlık merkezi'' olarak bilinen kısmına bir mesaj iletilir. Açlık merkezi, mide ve bağırsaklar üzerinde bir fren çalışması yapar. Kanda yeteri kadar besin maddesi olduğu sürece, açlık merkezimizde ve bağırsakların çalışmasını yavaşlatır. Aksi durumda, açlık merkezi onların çalışmasını daha hızlandırır. Onları tam yol aktif(çalışır)hale getirir. Aç bir kimsenin karnında gurultular duyması bunun sonucudur. Acıktığımız zaman ,vücudumuz belirli bir yiyeceğe karşı özlem, istek içinde değildir. Sadece beslenmek ister. Fakat iştahımız, açlığımızın bir tek yiyecekle giderilmeyeceğini, bunun sağlıklı bir şey olmayacağını kendiliğinden hisseden bir mekanizmadır. Sözgelimi, sadece patates olarak belirli miktarda besin maddesi almak bizim için güç bir şeydir. Bu belirli besin maddesini çorba, et, sebze ve meyve ya da tatlı olarak bölünmüş miktarlarda aldığımız zaman, vücudumuz için hem yeterli besin sağlanmıştır, hem de bunun kontrolünü düzenleyen iştahımız dindirilmiştir, tatmin edilmiştir. bir insanın en fazla dayanabileceği açlık süresi 102 gündür. Bu durum, sözkonusu kimsenin yapısına, sağlık şartlarına, yetiştiği ortama bağlıdır. Sakin bir insan, coşkulu, heyecanlı, kolay kızan ve tahrik olan bir kimseden daha uzun süre besin almaksızın yaşayabilir. Çünkü sakin insanın vücudunda depolanmış protein daha yavaş yanar. Hiç besin almaksızın uzun süre yaşayabilme rekorunun Güney Afrikalı bir kadına ait olduğu bilinmektedir. Bilimsel kaynakların açıkladığına göre, bu kadın tam 110 gün hiç bir şey yemeksizin, sadece su ve soda (maden suyu sodası) içerek yaşamıştır.
 25. sinir sisteminin çöküp, sonrasında ağlama krizine girilebilen durum.

senin acikmak kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap