aksam sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


aksam kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : sabah

<< akıllı, akşam , >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te sabah kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 10 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. bi gaste ismi
  2. hirsizlik kavramini kurumsallastiran siktiri boktan gazeteler zincirinin halkalarindan biri... (bkz: gunaydin)
  3. mehmet ali ilicak tarafından kurulan, akabindeki promosyon yolsuzlukları vs. sonucunda m. emin karamehmet'in cukurova grubu tarafından bi sekilde alınan ve cikmaya devam eden sozde gazete; kim 500 milyar isteryarismasi ile tiraj patlamasi yaptigi dusunulebilir, dunyanin en zengin 50 sirketi arasinda bulunan bir grubun cikardigina inanmak pek guc gorunuyor... ama yine de (bkz: turkcell) (bkz: mehmet emin karamehmet) (bkz: yapi ve kredi bankasi)
  4. gunun en guzel zamanlarindan(bkz: gece) (bkz: safak)
  5. birazdan gece olacağının belirtilerini güneşin kaçkınlığından faydalanarak fısıldayan saatleridir günün. dünyaya sabah uzattığı eli, nankörlük görmüşçesine aniden çekivermesiyle güneşin, birden çöreklenir alacakaranlık insanın üstüne. ilkbaharda akşam kıpırtılarla doludur, bozkırda rüzgarlar başlar. yazın kömür ateşinde pişen ağır ağdalı bir yemektir akşam, ve gecenin nemine yenilmeden ortalık egenin serinlerinde yalnızlığın keyfi. sonbaharda daha çok dökülen yaprak, yağmur ve kentin soylu uyanışına fon olurken, kışın nefes kesen soğuğun zamanıdır. akşama hüzün yakışır.
  6. gölgelerin hafif hafif uzamaya başladığı, sabahı hatırlatan bir serinliğin çöktüğü zaman dilimi...balkonda izlenecek bir gökyüzü, maviden ve kızıldan yana zengin...elde bir bardak sıcak çay* ile izlenen sahne, perdeler inerken..."...gözleri kadar güzel sevdalımınuzayan gölgelere uzanıyorumüstümde hırçın bir maviyeni bir zamana başlar gibiyimbatan günün ölgün kırmızısındausulca koyuluyor akşam türküleri..."(bkz: afşar timuçin)
  7. ayrica (bkz: aksamlik)
  8. kaan tangoze'nin sevgilisinin intiharı üzerine:kaan tangöze'nin ahu paşakay için yazdığı ve aynı akşam söylediğı şarkının sözleri ise şöyle:'bu akşam her şeyi yak ojekırmış kalbini masal manası yokbelki alışman lazım balah elimdeki söz yeter canımahaberin yok ölüyorum bu akşam' --gibi bir haber yazacak kadar sağır duymaz uydurur bir gazete. "bu akşam her şeyi yak oje" ne yahu, deli misiniz?
  9. reklaminda soparin tekinin "yaziyuur yaziyuur, aksam yaziyuur!" diye anirdigi cukurova grubu gazetesi.
  10. güneş çekildi demin,doğdu bir renk akşamı,bu, bütün günleriminiçime denk akşamı.akşamı duya duya,sular yattı uykuya;kızıllık çöktü suya,sandım bir cenk akşamı...necip fazıl kısakürek

senin aksam kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap