asayis sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


asayis kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : düzensizlik

<< aşağılık asgari >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te düzensizlik kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 8 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. (bkz: disiplin), (bkz: insicam).
  2. bir polis birimi.
  3. berkemal olması gereken durum.
  4. unutulmaz türk komedi filmi şekerparede serkomser ziver (şener şen) ile bekçi ilyas salman arasındaki konuşmada çok güzel tanımlanmıştır.--- spoiler ---saf bekçi ilyas salman gece nöbet tutarken galata daki tüm beyzadeleri, torpillileri felan asayişi bozdukları için içeri atar.sabah gelen serkomser ziver durumu görünce çok kızar, basar fırçayı ve bekçi ye ceza verir.bekçi (ilyas salman) saf saf : - ama komserim bizim görevimiz asayişi korumak değil midirserkomser ziver manalı bir el hareketiyle:- bizim görevimiz asayişi önce bozmak, sonrada usulüne göre düzeltmektir.--- spoiler ---siz siz olun bozmayın asayişi yoksa usulune göre düzeltirler.
  5. şirket-i hayriye vapurlarından.1865 ingiltere, londra'da, m.wigram tezgahlarinda yandan çarkli yolcu vapuru olarak yapildi. gövdesi ahsapti 1865'de hizmete girdi, 1914'de hizmet disi kaldi.http://www.sirketihayriye.com/…ges/asayis18_jpg.jpghttp://www.sirketihayriye.com/
  6. ölene tabut.kalana zabıt.maktul derdest.katil firar.asayiş berkemal.
  7. anadolu ajansı , asayiş ile ilgili haberleri "yurtta asayiş " başlığıyla geçiyor. bunun arkasından hemen haberin başlığı geliyor. bu formüle göre bugün geçtikleri haber şöyle olmuştur:yurtta asayiş trabzon'da fuhuşhayat bazen şakacı paşam.
  8. sekerpare filminde sık sık kullanilan kelimedir.--- spoiler ---sener sen: bana cumali'yi göndersevket altug: gönderemem, nezarette.sener sen: nezarette mi? nasil yani?sevket altug: bizimki dün gece kafayi cekip asayisi bozmus.sener sen: e noolmus bozmussa? emniyet görevlisi degil mi?sevket altug: kendi kendine 'madem asayisi bozdun cumali' demis, 'al sana üc gün katiksiz hapis'.sener sen: ulan dalga mi geciyorsun benle?sevket altug: yok valla. yalvardik yakardik, cikaramadik.sener sen: yahu bu herif deli mi?*komiser ziver* bunun üzerine bekci cumali'yi*nezaretten cikarmaya gider.sener sen: hadi hadi, ben seni affettim.ilyas salman: olmaz, torpil istemiyorum. ben asayisi bozdum, üc gün katiksiz hapis yatmam gerekiyor.sener sen: cabuk cik git burdan!ilyas salman: bak komserim, büyügümsün tamam mi? seni kirmak istemiyorum.sener sen: cabuk cikarin su iti burdan!not:bir de nezaretten ciktiktan sonra "anan bize gelebilir" demesi var ki sener sen'in, ben böyle oyunculuk görmedim.--- spoiler ---(bkz: asayisi bozanin üc gün katiksiz hapis yatmasi)
  9. (bkz: asayişgah)
  10. berkemal efendim berkemal. şahsı saklandığı kütüphanede kıstırdık.

senin asayis kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap