bakir sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


bakir kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : bozulmuş, işlenmiş

<< bakımlı balaban >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te bozulmuş kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 3 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. vücutta bulunan sitokromlar, katalaz ve tirozinaz gibi enzimlerin yapısına girer ve fe ile beraber hemoglobin sentezi için gereklidir. sindirim kanalında demirin emilimini kolaylaştırır. karaciğer, böbrek, balık, fındık, fıstık, et ve yumurta gibi gıdalar iyi bir bakır kaynağıdır. fazla bakır alınması (birikmesi) sonucu wilson hastalığı görülmektedir.
 2. özgül ağırlığı 8.93 gr/cm3 tür.
 3. dekorasyonda otantik döşemeler için kullanılan, otabtik görünmeye çalışan nargileciler sayesinde suu çıkarılmış aksesuarların hammaddesi. bir de bakır cezvede türk kahvesinin ayrı bir güzel oldugu söylenir.
 4. insanoğlu tarafından kendi kullanımına uygun hale getirilen ilk metal olarak, tarih öncesi dönemdeki dönem değişikliğini sağlayan madendir. bu sebeple insanlık, dolayısıyla medeniyet tarihindeki en önemli metal olarak kabul edilebiir. konuya ilişkin detaylı bilgi için (bkz: kalkolitik donem) bakırın gerek işlenmesinin kolaylığı gerekse doğada bolca bulunması sebebiyle günümüzde de işlevselliğini aynen korumakta olduğu söylenebilir. tabii modern insanın evinde artık bakırdan yapılma ev eşyası, örneğin tencere-tava bulunmaz hale gelmiş durumdadır; ancak bu durum bakırın günümüzde kullanımının olmadığı anlamına gelmeyecektir. yine örneğin su tesisatlarında kullanılan borular nerdeyse tamamen plastiğe dönüşmüş olsa da eski tesisatların dayanıklılık süresi gözönüne alındığında bugün dahi bakırdan üretilme tesisatların tercih edilmesi sözkonusu olabilecektir. iletkenlik özelliğinin kuvvetli olması özellikle elektrik işlerinde kullaılmasını sağlamaktayken belki de medeniyet açısından dikat çekici özelliği başka madenlerle karıştırılarak alaşımlar meydana getirmeye (örnek olarak (bkz: bronz)) müsait yapısıdır.
 5. özellikle beyaz tenlilere tavsiye edilecek en iyi saç renklerinden biri. hoş.
 6. (bkz: bakır asetilenür)
 7. altından sonra insanlığın tanıdığı ikinci en eski metaldir. metalik malzeme olarakda insanlığın yaklaşık 9000 yıl önce anadoluda cevherden üreterek kullandığı en eski malzemedir.
 8. yamulmuyorsam kalaylanmadan kullanılan bakır alet edevat zehirlenmeye sebep olur. son dönem takı tokada da sıklıkla kullanılan malzemedir.
 9. saçlarımı bakır rengi yaptım kuaförde ilk gördüğümde şoktaydım şu an alışmış durumdayım hatta güzel bile denilebilir...
 10. Bakır 1B geçiş grubu elementi. Bakıra tarihte ilk defa Kıbrısta rastlandığından tüm dillerdeki isimlerinin Cyprium kelimesinden türediği tahmin edilmektedir. Simyacılar tarafından Venüs aynası ile gösterilmiştir. Venüs aynası. Bakırın önemi, başlıca üç nedenden kaynaklanmaktadır.Dünyanın hemen hemen tüm bölgelerinde bulunması nedeniyle geniş ölçüde üretiminin yapılabilmesi, Elektriği diğer bütün metaller içinde gümüşten sonra en iyi ileten metal olması, ve Endüstriyel önemi yüksek, pirinç, bronz gibi alaşımlar yapması. Değerli bir madendir şöleki.. sokaktan geçen eskiciii demircii diye böğüren adama verildiğinde karşılığında iyi para alınan değerli bir madendir.
 11. Açık kırmızı renkte olan renkli 2 metalden biri.diğeri için; (bkz: Altın)
 12. her zaman demir tarafından ezilmiş yüce madde.
 13. manisada kırkağaç ile akhisar arasında bir köy.
 14. londra borsasında bugün itibariyle 8.235.00 işlem hacmine sahiptir. Son yılların en hacimli endeksini yakalamıştır. Dolar kuruna göre kilo fiyatı 15 lira civarındadır.
 15. hurda kilosu şuan , 10tl olan maden.
 16. (bkz: cu)
 17. periyodik cetvelde cu formülü ile yer alan 1b grubu geçiş elementidir.
 18. Eritilip buzun üzerine dökülmemesi gereken madendir. bkz: http://www.dailymotion.com/video/x39lfj1
 19. Fiyatının artması, global büyüme ve canlanmaya, düşmesi global durgunluk ve küçülmeye işaret eden emtiadır. Bakır fiyatları düşüyorsa bilin ki üretim azalıyor. insanlar alışverişi kesiyor. Çünkü bakır, bugün hemen her tür eşyada kullanılıyor.
 20. özellikle rengiyle dikkat çeken maden. bence büyüleyici bir renge sahip. bir dönem insanlar bakırı para yerine kullanmışlardı. http://ofpof.com/merak/za...kullanilmis-olan-12-nesne

senin bakir kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap