bulmak sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


bulmak kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : kaybetmek

<< bulanık bunak >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te kaybetmek kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 5 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. o ana dek mevcut olmayan varliklarisaklanan bir seyi ya da kisiyikaybolan bir seyi ya da kisiyiyasamin icerisine katmak
  2. mevlayi ve belayi
  3. (bkz: cebinde para bulmak), (bkz: bokunda boncuk bulmak), (bkz: film isminden nick bulmak), (bkz: meydani bos bulmak), (bkz: ssgden bulmak)
  4. sormak fiilinin süreğen halini kullanarak, yani sora sora, bağdata ulaşmanın karşılığıdır...(bkz: sora sora bağdat bulunur)
  5. (bkz: buldumcuk olmak)
  6. sağdan gidilirse para, soldan gidilirse belaya kavuşmak.
  7. bilmek sureci onceli.(bkz: bilgi)
  8. bulmak icin aramak da gerek. bu bilincli bir arayis veya suuraltindan gelen bilincsiz bir arayis olabilir... bazen kendi dusuncelerimizde birseyi kesfettigimizde "buldum" deriz...insanoglu aslinda bilmeden kendine uyan bircok seyi ariyorda, aradigini bilmedigi icin nerde bulacagini da bilmiyor...
  9. (bkz: arayan bulur)
  10. her şeyde olduğu gibi yüklenilen anlamla farklılaşan kavram. bulmak bazen hayat olur. zay' edilmiş şeye yeniden rastlanıldığında geri kazanılanlar muhtemlen zay' edilenlerden ziyadesiyle fazladır. bazen de dönüm noktası olur hayata. ortada bir zayiat yoktur. bulunuvemiştir bir tesadüf anında ve olaylar gelişmiştir bunu mütakip.

senin bulmak kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap