centilmen sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


centilmen kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : kaba, görgüsüz

<< cennet cenup >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te kaba kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 7 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. efendi uslu cocuk. (bkz: efendi)
  2. nezaket kurallarina uyan erkeklere verilen genel ad.
  3. erkekler için kullanılan çok aşağılayıcı bir sözdür. mesela bir grup erkek ve kız bir araya gelmişlerdir. kızın biri (eşşek) göstere göstere sigarasını çıkarır ve ağzına sokar sonra oradaki erkeklerden biri çakmağı çakar ve kız: "ay ne kadar da centilmensiniz!" der. bu ne demektir?! öteki erkeklerin tümü öküz o çakmağı çakan da öküz ama o anda ötekilere göre daha az öküz!!!asla kabul etmeyin "centilmen" sıfatını. erkekler doğuştan "centil" dir zaten. erkekler dinleyin beni kızların (veya kadınların) bu oyununa gelmeyin!
  4. kadınların lehine olan tüm görünmeyen senetleri görünmez mürekkeple tüm içtenliğiyle imzalamış , yüreğinin derinliklerinde* çok da mantıklı olmayan şovalyelik ruhu taşıyan , günümüzde pek de bulunmayan ortaçağda kalmış harika erkekler.
  5. (bkz: kizla yeni tani$inca yapilan efendi tripleri)
  6. erkeklere nazik, kadinlara daha da nazik davranan erkek.
  7. *bu hikayemiz de i.ö. 5. yy. atina'sında başlar. tarihçi herodotos ve komedi yazarı aristophanes'in metinlerinde kalokagathia diye bir sözcük geçer. "yakışıklı erkek"* ve "iyi adam, sağlam adam"* sözcüklerinin birleştirilip adlaştırılmış hali olan bu ikiz sözcük "seçkinlik" anlamına gelirmiş ama platon'un devlet'inde sokrates eğitimin hedef alması gereken ideal insanı dile getirmek için bu ikiz sözcüğün sıfatına usulca el koymuş: kaloskagathos.*gel zaman git zaman i.s. 11. yüzyılda bu ikili ideal, fransa'lara tırmanmış, "bourgeois"nın tersine* hem "iyi aile çocuğu, terbiyeli"* hem de "erkek adam"* anlamına gelen bir sözcükle karşılanmış: gentil hume. gentil hume kılığında kaloskagathos, 16. yüzyılda buradan adalara da geçmiş. hem "yüksek tabakadan gelme"* hem "iyi şövalye"* gibilerinden: gentilman. dahası 17. yüzyılda ingilizceden fransızcaya geri satılmaktan da geri kalmamış: gentilleman. bu çifte kavram anadolu'ya da sızmış. "güzel insan, soylu kişilik"* anlamındaki "authentes" de "efendi" olmuş, "agathos" da "bey": beyefendi.20. yüzyılda türkçede "beyefendilik" özellikle sporda kullanılmış ama biz de herkes gibi futbolu ingilizden öğrendiğimizden sık sık ingilizcesi yeğlenmiş: centilmen.
  8. (bkz: perfect gentleman)
  9. sahip olunulmasi gereken bi sifat.
  10. günümüzde kadına yapılan yakınlaşma ve hoş görünme çabalarının topyekününe verilen addır. ancak bazı uygulamaları içten içe kadınları öldürmeye yönelik olduğunu düşündürür; sigaranın sağlığa verdiği zarara rağmen sigaranızı en hızlı şekilde yakmaya çalışmaları gibi...ve ne hazindir ki bir centilmen garsondan öteye geçemediği gibi daha çok kırım kırım kırıtarak sizin de canınızı sıkabilir.

senin centilmen kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap