dindar sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


dindar kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : ateist, dinsiz, gavur

<< dinç dingin >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te ateist kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 2 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. Din inancı güçlü, din kurallarına bağlı (kimse), mütedeyyin.
 2. sahip olduğu dine bağlı, dinin gerektirdiklerini yapan, yasaklarından sakınan din düşkünü insan.
 3. çoğunlukla dinini ana kitap kur'an dan öğrenmeyip duyduklarıyla hareket eden kimselerdir.. tecrübe ve araştırmayla sabittir..
 4. dindarla dinciyi, yobazı vs birbirine karıştırmak lazım. sonra istediğimize saldırmak daha kolay oluyor.
 5. cumhurbaşkanı olmaması gereken, asker zaten olamayan kişiler.
 6. dini görevlerini yerine getiren kimselere denir. fakat bu tip insanlara yobaz yakıştırması yapılmaktadır.işte bu gerçekten saygısızlıktır.
 7. türkiye de sistem tarafından istenmeyen insanlardır. tabi müslümansa...
 8. tanrı'ya inanandır. türkiye'de sistem tarafından istenmeyen değillerdir. hatta başta tbmm başkanı bülent arınç tarafından istenmiştir. mesele de burada başlamaktadır. mesele allah'a inanan birisinin istenmesi değildir. sizler anlamamakta ısrar etmeyiniz, sizin de aklınız var, anlarsınız. mesele şudur; devlet işlerine dini karıştıramazsınız. arınç deseydi dinsiz cumhurbaşkanı istiyorum, o zaman yine aynı olaylar yaşanacaktı. din ile aldatılmayın. dini kullananlara meze olmayın. adam dindar cumhrbaşkanı istiyorum diyerek bir anlamda kutuplaşma konusu yaratıyor, laiklik tartışması yaratıyor, sizleri yani iyi niyetli fakat biraz uykuluklu arkadaşlarımızı kekliyorlar. bir insanın dindar olup olmaması o kişinin cumhurbaşkanı olup olmayacağını belirlememeli. vatana bağlı, hak yemeyen, devletin ve rejimin koruyucusu, halkı seven, halkın sevdiği/sevebileceği birisi denmeli. hukuktan anlayan biri denmeli. din allah ile kul arasındadır, bunu anlamamakta ısrar etmeyiniz, sizin de aklınız var. bir oturun düşünün, kimin dininden, inancından kime ne? sen allah mısın *? imam mı seçiyorsun cumhurbaşkanı mı?
 9. dindar,babaannemdir;namazında niyazında kendi icinde yasayan ınsandır kendısı, asla dinini siyasi bir ideolojiye alet etmemıstır; hic bir zaman kutsalını bir savas aracına benzetmemıstır ve hic bir zaman dinini kaybetme korkusunu yasamamıstır cunku o dinini kendi icinde yasamıstır baskı yapmadan, dıretmeden;zorlamadan.işte dindar budur benım ıcın bu dedıklerımı yapmayanlar da dındar degıl sarlatandır ve ıste onların cumhurbaskanı olmasına engel olunur.
 10. inandığı dine, o dinin kuralları çerçevesinde yaşayarak uymaya çalışan insandır. (bkz: dini sadece ibadet etmekden ibaret zannetmek)
 11. ''ancak birbirimizden nefret edecek kadar dindarız; birbirimizi sevecek kadar değil''. *
 12. inancının reklamını yapmadan ibadet eden, allah'la arasına kul karıştırmayan, kendinden olmayanlara saldırmayan, iyi terbiye almış, içi-dışı temiz, bütün insanlara saygı-sevgi gösterirken, saygıyı-sevgiyi hak eden kişidir.
 13. dini duyarlılığı olan insandır. erkeklerinde kendi tabularını yıkma isteği had safhadadır. cinsellik ayıptır diye zamanında konuşamadığı ve bunları yaşayamadığı için cinselliğe üç gündür su içmeyen gibi susamıştır. yaşayacağı aşkın hakkını verecek türdendir. kızlarda ise bunun tam tersi ayıptır edebiyatı ile anneden kalma usullere devam edilir, hiçbir zaman kendini aşamadan.
 14. sağcısından uzak durmak lazım. sağcı dindar, insanı ifrit eder ve acımasızdır.
 15. dini kullanan insanlara denilir. misal make den maker olur. make yapan anlamı taşır ya hani maker da yaratıcı onu yapabilen anlamındadır. fitbol, fitbolır..gibi örnekleri arttırabiliriz. o yüzden din de dindar[dindır diye okunur] olarak onu yapan icra eden, dini sömüren anlamı taşır..günümüzde. örnek vermem gerekir mi sizce?
 16. (bkz: mütedeyyin)
 17. içindeki şeytanla kavga eden insandır.
 18. Kendi hatalarını arayan ve başkasının kusurlarını örten kişiliktir.
 19. yıllarca ülkeyi yöneten (evvela istanbulu)kesimdir. yıl 97 96 filan. babam ile gülhane parkına giderdik. bindiğimiz otobüsün şöföründe, kesilse bir yastık takımı çıkacak güçte sakal vardı. bu adamlar yıllardır istanbulda ve tipleri bellidir abicim. bir göbekleri vardır bu adamların onlardan 2 metre önde gider. çok yağlı bir cilt, orospu kaşı gibi bir bıyık bu adamları bütünler. çocukları bile onlara benzer. cünyırdino. gülle gibi çocuk yav. ne yediriyorsunuz bu çocuklarada bu kadar şişiyorlar? üç uçakla hacca giden bi insan ne yer? ne yer ise onlarda onu yer. tesbit için evlerine konuk oldum bir zamanlar. amcam vesile olmuştu. varan 1-evde çay servisi, kahve servisini erkekler yapıyor.(değişik) varan 2-helaya çıkarkene evin portmantosunun yanında kocaman bir pirinçlik gördüm(safi içi dolu pirinç hocam ağzına kadar. ohanesi bune bre) varan 3-yemek felsefeleri şudur. yemek bitmeden kimse kalkmaz sofradan. görev almış bir asker gibi... hoyda diye yemeğe girişilir. bir insan evladı neden bu kadar yemek ye? yemeğe karşı bir garezleri mi var? peygamber efendimiz sofradan hep yarı tok kalkarmış bre az sünnet yapın... bir keresinde amcamlarla aile ziyaretinde bulunurkene hiç hesapta yokken diğer deyişle piyangodan çıktılar... haydaa 3 tane oğlan limon sıkarken fırlayan çekirdek misali ee birden çiuv diye dağılı verdi. aile reisi elinde tesbih, üzerinde peygamber yaka gömle, haki renk takke ile girdi. +selamın aleyküm(nezaketen ayakta herkes. yaşına hürmet herşeyden önce) -ve aleyküm selam hacım hoşgeldin(oturur hacımız koltuğa ama koltuk gorrç irss diye sesler çıkarır) bayanlar boş bulduğu odaya dalarlar hemen. bizdeki bayanlarda(yengem, annem filan onlarda bayanlar yanlız kalmasın misafirler diye yanlarına gider). ve hacının üzerindeki esans burnumuza burnumuza gelir. kesif bir koku be abi. çarpılacam şimdi ''burnumun direği kırıldı'' derler ya aynı o işte. hacının damadı(elips şeklinde gözlükle, ince bıyık, ne idüğü belirsiz solmuş bir takım elbise ve gri renkte çorap ile yanımda oturmuştur) +ee dersler nasıl abisi -iyi işte abi, gidip geliyoruz. +hangi dershaneye gidiyorsun?(heh işte muhabbet burda kopar abicim, burdan sonra hacıda olaya el atar. bizim peder susar o sırada rıdvan dilmenin yorumu var çünkü. içimden baba beni duy. baba duysana lan beni diye bağırsamda, babamın deyim yerinde ise zikinde bile değilim) -fem'e gidicem. ama pahalı be abi.(söylemek zorundayım yoksa, muhabbet dahda uzayacak) +aa olur mu abisi ben hallederim şimdi olayı.(adam torba misali cebinden bir ton kartvizit çıkarır. telefona sarılır. zart bey ile görüşürür.) +hebele hübele hebele hübele. 10 dakika sonra. +tamamdır abisi senin iş. yarın babanı al götür kaydını yapacaklar. -ne kadar abi +bişi değil 2 milyar -baba. ++heee -2 milyar diyor süleyman abi. ++tamam hallederiz, sus biraz. abi görüyormusun dedenin yaptığını... hacı o ara armut tartmaya başlammıştır....(uyuklamaya başlamıştır) +buba hadi gidelim. ziyaretin kısası makbuldür. --kim? tabi tabi...
 20. dunyadan bir dindarlık ornegi: http://www18.gazetevatan....at=8114&page_number=1 --spoiler-- amerika'da kurulduktan sonra avrupa'da da giderek güçlenen ultra muhafazakar hristiyanlardan kurulu west boro baptist kilisesi, hollanda'da gerçekleşen uçak kazasının tanrı'nın içki, uyuşturucu, eşcinselliğin yaşandığı hollanda ile müslüman olan türkler'in cezalandırması olduğunu açıkladı... --spoiler-- ve tabi ki gecmise donuyoruz. (bkz: 7 4 yetmedi mi) * (bkz: dunyanin butun dindarlari birlessin) ( ben diyorum size dindarlar narsisttir diye, inanmıyorsunuz bana)
 21. bir dindarlık ornegi daha... --spoiler-- brezilya;da üvey babasının tecavüz ettiği 9 yaşındaki kız hamile kaldı. hayati tehlike nedeniyle kürtaj yaptırdı. ama başpiskopos, babayı sadece uyarırken, ;kürtaj daha günah; diyerek anne ve doktorları aforoz etti. karar ülkeyi karıştırdı. --spoiler-- http://haber.gazetevatan....=226860&Categoryid=30
 22. allah'ın verdiği akılla neyin ne olduğunu anlayabilen, anladığı şeyler doğrultusunda emirleri yrine getiren ya da getirmeye çalışan, kuralları uygulamayı gözü yemeyenlerin her daim karalayacağı insan.
 23. çok defa dinciyle karıştırılan terim.
 24. kavramların ırzına geçilen ülkemizde yedi kocalı hürmüze dönmüş güzide bir kavramdır. gerçekte "dini yaşama gayretinde olan" anlamına gelmekle beraber laikçilerin kendilerine düşman olaral aradıkları karaktere "cuk" oturmuş tipdir. tabi düşman olunca da tanımı değişmiş: "dini kullanan" ya da "yobaz" anlamları da kavrama filketelenmiştir. üç tip dindar vardır. 1. dini anlayarak yaşama gayretinde olan kişi. (yani kitaba uyan kişi - zararsızdır) 2. dini yaşayarak anlama gayretinde olan kişi. (zararlıdır ama çok değil. önüne gelene ve kendine benzemeyene dinsiz der o kadar) 3. dini kitabına uyduran kişi. ( kellesi vurulası ya da laikçi hamamına çıplak vaziyette atılası tiptir.)
 25. Şahsi kanaatime göre islamla alakası olmayan bir kavram... islam'da dindar olmak yoktur, takvalı olmak vardır. Kimin takvalı olduğunu ise ancak Allah bilir. ibadetlerin şeklen tamam olması her zaman takvayı beraberinde getirmez, güzel ahlak ve acz duygusu ibadeti tamamlamalıdır. ben takvalıyım diyenin de ayağı zaten kaymıştır...

senin dindar kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap