dogum sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


dogum kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : ölüm

<< doğu doğurgan >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te ölüm kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 2 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. kişi dünyaya gelmeden önce anne babanın tebrik edilmesine doğduktan sonra da bu geleneğin her sene doğan kişinin üzerinde devam edilmesine neden olan durum.
 2. (bkz: Doğum Günü)
 3. Doğum, rahim adelesinin bir dizi istemsiz kasılmaları ile başlayan ve bebeğin anne vücudunu terketmesi ile sonlanan bir olaydır. Doğumun başlamasına yol açan faktör detaylı olarak bilinmemekle birlikte anne ve bebekten kaynaklanan kompleks pek çok faktörün sonucu olduğu bilinmektedir.
 4. geçen gün hastenede gözlemlediğim kadarıyla gerçekten mutluluk verici hadise. bir kadının başına gelebilecek en güzel olay.
 5. (bkz: partus)
 6. ölümsüzlüğün eş anlamlısı.
 7. (bkz: hamile) (bkz: bebek) (bkz: anne)
 8. anneleri kutsal kılan olaydır..
 9. Birth nicole kidmanın başrolünü oynadığı, evlenmek üzere iken ölen kocasının ruhunu taşıdığını idda eden bir çocuk karşına çıkınca hayatı alt üst olan bir kadını anlatıyor, ilginç bir senaryo. izlerken bir ara acaba çocuk pornosu mu bu diye tereddüt ettiren sonra korkulan olmayınca bir oh be dedirten tuhaf film.
 10. normal olanlarının %90'ında annelerin ıkınmaktan altına sıçtığı doğal mucize. (bkz: ışığı görmek)
 11. ölümle anlam kazanan olgu.
 12. mucizevi bir şey. ufacık gözle görülemeyecek kadar küçük iki hücrecik birleşip insan haline geliyor, 9 ay bir bünyede besleniyor ve bünyeden beslenmesi gerekmediğini, artık dış dünyaya hazır olduğunu anlayınca çıkıyor dışarı. inanma unsuru bir nevi. bir yaratan olduğuna, can verdiğine inanma unsuru.
 13. bir bakıma kaçınılmaz sonun başlangıcıdır.
 14. Kadınların çocuk sahibi olabilmek için yaşamaları gereken zor hadise..
 15. (bkz: doğumdan sonra temel bakım standardı)
 16. insan neslinin devami için gerekli olan işlemdir. zira insanlar da diger memeliler gibi doğurarak çoğalirlar. doğum (deniz atı istisna olmak üzere), türün dişisi tarafından gerçekleştirilir. erkeğin sperminin dişi bünyesine müdahil olmasi sonucu baslayan bu süreç, doğumun gerçekleşmesi ile son bulur. gebelik süresi türler arasında değişkenlik gösterir. insanlarda bu süre 9 ay 10 gündür. bu sürenin sonunda anne rahmindeki gelişimini tamamlamiş olan insan yavrusu, kendisini daha ferah ve havadar olan diş dünyaya atmak için dakikaları saymaya baslar. tabi bu dakikalar anne için hayli acı verici olur.yaşayan kişilerin aktardigi bilgilere dayanarak, doğum anının hayli sancılı geçtiği söylenebilir.
 17. tersi ölüm olan durum... (bkz: ölüm)
 18. iki türlüdür.birisi normal doğum,diğeri sezeryandır.normal doğumdan korkan anne adaylarımız genelde zorunlu olmasa bile sezeryanı seçmektedirler.fakat uzmanlar sorun çıkaracak bi durum yoksa normal doğumun daha iyi olduğu görüşündedirler. bir tavsiye; normal doğum yapmayı düşünen anne adaylarına doğum videoları izletmeyin!
 19. her memeli canlının belli bir gebelik süreci geçirdikten sonra gerçekleştirdiği mucizevi olay.
 20. Kadın milletinin futbol topu büyüklüğünde bir şeyi nasıl çıkardığını bir türlü akıl sır erdiremediğimiz enteresan olay!
 21. (bkz: doğum sicili)
 22. sezai karakoc ustanın güzel şiiri. (Leyla'nin doğumu için Mecnun'un sonradan söylediği) I. Çiğ düştü göklerden Ve bir bahar günü doğdun sen Güvercinler geçti menekşelerden Ve bir bahar günü doğdun sen Kendi kendine ayna olan nergislerden Leylakların gün doğuşu ürperişinden Zambakların kıyı kıyı bakışından Geldin sen Ve rüzgarlar karları süpürdüğünde Ve insanı çıldırtan kuş sesleri işitildiğinde Birdenbire aydınlandı annenin yüzü Ve bir bahar günü doğdun sen ilkin horozların gözüne göründün Dünyaya haber verdiler ötelerden Baban yeni dönmüştü eve ıraklardan Birden aydınlandı annenin yüzü Ve bir bahar günü doğdun sen Marta bakan biliyordu geleceğini Nisana bakan görüyordu alaca renklerini Kızıl ve yeşil seherini Mayısa bakan buldu seni Ve bir bahar günü doğdun sen Sana Leyla dedim Suna dedim şiirlerde şarkılarda Gerçek adın bir fısıltı gibi kaldı ağızlarda dudaklarda Çatlar yüreğim bir nar gibi o sırrı anar da Avunurum doğumundan gelen muştulu armağanlarla Melekler gökten geldi armağanlarla Ve bir bahar günü doğdun sen Bir bahar günü doğdun sen Baharın ta kendisi oldun sen Şimdi her baharda doğan çocuklarla Sen en aşılmaz boya tenlerinde saçlarında Sen görünür görünmez ufuklarda Karlar erir erir kaçar kaçar da Gökler yağmur biçiminde güler ağlar ağlar da Güneş öğünerek yansır yansır da sularda Gelirsin her baharda Bir diriliş gibi ölü dünyaya Ölüler gölgenden ateş ala ala Ekilip biçilip yankı yapa yapa Yaz sıcaklığından arta arta Birer birer çıktılar gönlümüzün aynasına tarlasına Ki bir bahar günü doğdun sen Güller dönüştüler yatak çarşaflarına Leylaklar yaklaştılar korka korka Nergisler benliğimizin ortasından baka Gelip fon oldular insanın Bir kere daha Sende yeniden yaratılışına Bir bahar hali yaratışına Bir bahar günü doğdun sen Baharın ta kendisi oldun sen II. Sonbahar benim ölümüm kırmızı kırmızı yanışım karaağaçlarda Senin ak doğumunu daha çok ortaya koymak için Toplayıp gelişim güzü bütün sarılarımla loşluklarımla Çürüyen solan evrenin karşı koyuşu Senin baharda doğusunun anısına Ah o ne sıtmadır güneşteki sıtma baharda Her an senin doğumun yaşamaktan gelen Ve güzün güneşte bir kuruyuş bir dağılma Benim ölümümden gelen haykırış ve ağlayışlarla Bir ömür boyu oldum salt ölüm kemiği Parlamak için senin doğumundan gelen fosforlarla Eve girmekte geç kalan çocuklar görecektir geceleri Aşk baharının sessiz direnişini yanıp duran ışıklarda Yaz güneşi biriktirdi biriktirdi Sonbahar yapraklarda delirdi Kış derin çizgileriyle devrildi Bahar gül tanklarıyla çiçek çağlayanlarıyla belirdi Ve bir bahar günü doğdun sen
 23. yarın sabah dogum yapacak biri olarak; heyecan, korku, mutluluk, endise, huzun, nemli gozler, karmakarısıklık demek dogum. ayrıca en guncel hali ile kendimi ifade edebildigim kadarıyla; ekmegin 350 kurus, suyun 5,5 ytl, basbakanın tayyip erdogan, cumhurbaskanının abdullah gul oldugu, kaz daglarının mahvolmaya basladıgı, hasankeyfin yıkılma tehlikesiyle karsı karsıya kaldıgı, komusumuz ırak'ın isgal edildigi, 301'in oldugu, yeni anayasa tartısmalarının yasandıgı, deprem tehditine ragmen hicbirsey yapılmayan binaların oldugu, 17 aylık bebeklere tecavuz edildigi,,,, bir o kadar da; evinde 70 ekran tv'nin uzerinde beyaz dantel koyan annesinin, arabasına ugur getirsin diye masaalah'lı nazar boncugu takan babasının, her bayram baklava acan buyuk teyzesinin, ooo ooo ooo mastika mastika sarkısını soyleyip gobek atmaya bayılan sisko buyuk halasının, arnavut boregini harika yapan babaannesinin, tavlada hep iddialasan iki dedesinin oldugu, dunyanın en yakısıklı dayısı ve amcasının bulundugu bir dunyaya,,, merhaba diyecek kızım, dila kızım, adı gibi guzel kızım, diger yanım,, iyi ki geliyorsun.... daha ne olsun, dileyen her kadın yasasın...
 24. incelenmesi gereken diger baslıklar; (bkz: bebek yogun bakım unitesi) (bkz: bebek dostu hastane) (bkz: erken dogum)
 25. Anası bir oğlancık doğurdu bana; kaşsız, sarı bir oğlan, masmavi kundağında yatan bir nur topu, üç kilo ağırlığında. Benim oğlan dünyaya geldiği zaman, çocuklar doğdu Kore'de, sarı ayçiçeğine benziyorlardı. Makartır kesti onları, gittiler ana sütüne bile doymadan Benim oğlan dünyaya geldiği zaman, çocuklar doğdu Yunan zindanlarında, babaları kurşuna dizilmiş. Bu dünyada ilk görülecek şey diye demir parmaklığı gördüler. Benim oğlan dünyaya geldiği zaman çocuklar doğdu Anadolu'da, mavi gözlü, kara gözlü, ela gözlü bebeklerdi. Bitlendiler doğar doğmaz kim bilir kaçı sağ kalır mucize kabilinden. Benim oğlan benim yaşıma bastığı zaman, ben bu dünyada olmayacağım, ama harikulade bir beşik olacak dünya, siyah, beyaz, sarı bütün çocukları sallayan mavi atlas döşekli bir beşik. *

senin dogum kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap