durmak sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


durmak kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : gitmek, geçmek, gezmek

<< durgunluk duru >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te gitmek kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 4 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. hareket etmemekörn: ayakta durmak(bkz: durdurmak) (bkz: dur)
  2. karşıtlarından biri: yürümek
  3. duraklamak(bkz: otobus)
  4. (bkz: stop etmek)
  5. tuhaf bir fiil hakikaten. sanmam ki başka herhangi bir dilde bir durum değişimi (to stop) ile öölece değişimsizlik (to stand) aynı kelime ile ifade edilsin.
  6. bir konu uzerinde cok ilgilenmek ustune dusmek, var olmak.(bkz: varolmak istiyorum)
  7. (bkz: kalmak)
  8. (bkz: duraksamak)
  9. bir gün önce bol bol alkol tüketip gece geç vakitte uyumuş olan çalışan kişinin, sabahleyin şirkette boş gözlerle monitöre bakıp, sağ elinin mouse'te, sol elinin klavyede olup, bilgisayarının masaüstüne bakma durumu. duran insanın sesi kalın olur. öğle yemeğinden sonra kişi kendisine gelir.
  10. hayatin aki$i icherisinde gerchek anlamda neredeyse hich yapmadigimiz, yapamadigimiz eylem. hangimiz sadece ya$adigini hatirlamak ichin i$e giderken yolda durup deriiiin bir nefes aliyor? ya da hangimiz okula giderken durup gokyuzundeki bulutlara bakiyor? odevini yaparken kim durup sokaktan gelen muzigi dinliyor sonuna kadar, butun benligiyle? ko$mak o kadar yorucuyken neden insanlar hep ko$uyor da durmayi erteliyor. insanlari durdurmak ichin emir veriliyor, zorlaniyor. oysa ki hayat kachirilmayacak kadar mukemmel, durup izlenesi. ama kendi hizi icherisinde kimse farketmiyor hayatin hizini, sonra birgun oylesine, farketmeden ve buyuk ihtimalle istemeden durdugunda zaman ne cabuk geciyormus meger diyor. bu dünyada ya$amak ichin delirmek* lazim.

senin durmak kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap