egri sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


egri kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : doğru, düz

<< eğreti ehemmiyetli >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te doğru kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 2 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. dogru veya duz olmayan
  2. en az ikinci dereceden olan bir denklemin koordinat eksenindeki gorunusu
  3. bükük, eğik.
  4. (bkz: yok eğri)
  5. [0,1] (veya herhangi bir [a,b]) araligindan r^2'ye*(veya herhangi bir vektor uzaya) tanimlanmis surekli fonksiyona denir. fonksiyonun turevlenebilir, analitik vs. olmasi durumunda turevlenebilir egri, analitik egri vs. gibi isimler alir. ornek olarak s:[0,2pi]->r^2, s(x)=(cos x, sin x) (cember)
  6. ingilizce curve olarak bilinir. topolojide tek boyutlu bir sureklilik olarak tanimlanir. analitik geometride ise tek boyutlu uzaydan n boyutlu uzaya surekli bir fonksiyon n boyutlu uzayda bir egri tanimlar. n=2 ve n=3 u gozumuzde canlandirabildigimizden egri deyince akla oncelikle duzlemsel egriler (orn: karincanin bir kagit uzerinde izledigi yol) ve 3 boyutlu uzaydaki egriler (orn: sinegin ucarken izledigi yol) gelir.
  7. iki nokta arasında ki en salak uzaklık.
  8. ahşap teknelerde omurga ile birlikte teknenin iskeleti olan şeyler. omurga ( karina) omurgaya benzer. eğriler de kaburga kemiklerine. sonra tekne kabuğu üzerine sarılır. yeni tekne yapım yöntemlerinde önce kabuk yapılıp eğriller vs sonra içine yerşeştirilebilir.(bkz: posta)
  9. (bkz: muz eğrisi)
  10. macaristan'ın kuzeydoğusunda eski osmanlı eyaleti.

senin egri kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap