enayi sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


enayi kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : açıkgöz

<< en ender >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te açıkgöz kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 2 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. kendisinin yokluğunu avanak, bön, şapşal, saftirik gibi kelimelerin doldurabileceği sözcük. (bkz: alnımda enayi mi yazıyor)
 2. ignelidir sözlerin hep kinayi kinayi... hele bir koparsınlar kuyrugundan danayı, iğne bile kurup ağır sanayi... sana mı kaldı seçmek iyi ile fenayı? bunca yıl anlamadın şu yalancı dünyayı, devir küfeyi yan gel, keyfine bak enayi! neye neye dayanacaksın, yok dikili ağacın... bitmez mi hiç baş ağrın, dinmez mi yürek sancın? ne başlara taç oldun, ne başında var tacın... bunca yıl yazdın,cizdin, neydi senin amacın? sen mi düzeltecektin bu yalancı dunyayi? devir küfeyi yan gel, keyfine bak enayi! kimi göz göre göre sözünü inkar eder, milyonlar vuruyorsa sanma ihtikar eder, namuslu ticaretle yuzde yuzbin kar eder, herifi karisindan bosatir bekar eder... ögrenemedin gitti hanya ile konyayi, aklını başına al, a dünbelek enayi! kiminin ablasi var, bulmuş zengin bir enişte, kiminin sayın eşi kullanişlı her işde... dımdızlak, düdük gibi ortada bir se işte! sen de az eğil, bükül, bir daha ki gelişte. boşuna çiğnemişsin bu yalancı dünyayı, devir küfeyi yan gel, bak keyfine enayi! takdir etmemek ayıp basının çabasını, gıcıklayıp duruyorlar duygunun kabasını. yalan-dolanla dolu bizdeki hür basını, görünce şasırıp kaldım, dedim: vay babasını! sen bir garip ozansın, bırak gümüş zurnayı... devir küfeyi yan gel, bak keyfine enayi! ağaların gözleri halkın yırtık donunda, yine halk alta düştü siyaset oyununda... ne tekinde hayır var, ne koalisyonunda! derdi sana düsüyor onlar yakar kınayı... enayi, ah enayi! ah enayi, enayi... aziz nesin
 3. tüm yaz uğraşıpta sonunda bitirebildiğimiz kısa metrajlı filmimizin adıdır. sağlam senaryonun yanında harika izmir manzaraları da vardır. ayrıca bahattin the big rolünü de ben üstlendim. iyi seyirler. http://www.facebook.com/v...o/video.php?v=30406994613
 4. iyi niyetinden kaybeden .
 5. ilginçtir, "ene" yani "ben" kökünden gelir.hikmeti yüksektir bunun aslında, bir nevi bensel ve bencil insan demektir.
 6. zar zor bulunuyorlar, kaçırmamak lazım.
 7. 7 katlı, asansörsüz apartmanda alışverişten alınan poşetleri çıkartmak için 3 kişiden biri çağırıldığı zaman sadece 1'i olay çıkmasın diye bu sıcakta o 7 katı inip, poşetleri 7 kat yukarı taşır. işte bu insana diyoruz enayi.
 8. dolaşırsın; yok işin gücün. dolaşırsın; yok günahın suçun... dolaşırsın; yok ekmeğin aşın; enayi! (mehmet kemal, 1945)
 9. tam olarak "ben"... madden de manen de!
 10. haklı olduğu halde haksız durumuna düşmeyi başarandır.aynı zamanda gerizekalıdır.iyi niyetinden kaybedendir.
 11. başkaları tarafından iyiniyeti sömürüleren ve kendisine ne kadar kızsa da iyiniyetiyle kaybetmeye devam eden kimsedir.
 12. sigara içenleri tanimlayan yegane sifat. tiiffss.

senin enayi kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap