fena sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


fena kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : iyi

<< felaket fenalaşmak >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te iyi kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 9 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. fena eski efsanelerdeki çok kollu canavarlar misali birden fazla gövdesi,kafası ve aklı olan kollektif bir devdir.çok sayıda his ve düşüncenin ayrı zihinlerdeki yankılanışının karışıp birleşmesiyle oluşmuş bir ses,bir türkü,bir haykırıştır. kardeş ruhların konfederasyonu, yıllar süren bir bütünleşme süreci,10 olarak ölüp 11 olarak yükselen bir anka kuşu,inanılması güç bir macera,bir dans,bir duygu ve s.kubrick'in deyimiyle "sözcüklere dökülmesi mümkün olmayan bir deneyimdir."
  2. okuldaki fen-mat a sınıfıdır, hatta bunun üzerine berbat geyikler çevrilir:-abi nassın?-olm berbatım yaa sınıfım bile fena...
  3. turunun en guzel ve ilk acildigi zamanlarda tek ornegi olan bir sinif sitesinin sinifi. (bkz: kastirmak) http://welcome.to/fena, zamanla artan ilgi itibar ile http://welcome.to/fenb acildi.. gazi anadolu lisesi genclerinin sitesi.
  4. (bkz: berbat)*.
  5. anneniz, "keşke seni doğurmasaydım!" dediğinde ulaştığıız mertebe.(bkz: fenafillah)
  6. gitar çalmaya yarar. feksimet ekmeğini kesif, kalitesini kontrol edebilirsiniz fenanın.fena ile yafılabilecek en güzel atraksiyon, fifinizi kaşımaktır.
  7. (bkz: bak fena olur)(bkz: bak fena oluyorum) (bkz: sonra fena olacak) (bkz: bak fena olacak sonu) (bkz: bunun sonu fena)
  8. yok olmak, sıyrılıp gitmek. kopmadan ve gelmeden ayrılmak da diyebiliriz. yani aslında tasavvufi bir terim olup çok önemli bir mertebeyi betimler kendileri. madden varolmak durumundan sıyrılıp allah'a ulaşmak. sonsuz olmadan hemen önceki hal. bekanın zıttı ve aşama olarak da ardılıdır. hiçbir şeyi bilmemek ya da bildiğin herşeyi unutmaktır.
  9. beşeri niteliklerin ilahî niteliklere dönüşmesi anlamına gelen tasavvufi kavram.
  10. kötü olan değildir genel geçerde, belki kimilerine göre hatta belki iyi gelen bi şeydeki olmamışlığı, uygun düşmemişliği, denk düşmemişliği ifade eder. çok, çok subjektif, çok kişiseldir. hani içinde hafif hayalkırıklığı varıdr ama sizden söz konusu olaya kişiye değil de duruma ilişkin. hani "daha iyisi olabilirdi, daha güzeli, daha denk düşeni olabilirdi, tüh potansiyel de vardı, şık dururdu, olamamış, olduramamış, fena olmuş" ya tarzında bi düşünceyi taşır içinde.

senin fena kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap