girisken sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


girisken kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : çekingen, pısırık

<< giris girmek >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te çekingen kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 6 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. ürkeksıkılgan
  2. bi konuda kendine yeterli güvenini sağlayamayan insan. bu sadece insan ilişkilerinde değil. çok sosyal, süper rahat olan bi insan bazı durumlarda tıkanıp kalabilir.
  3. cogu zaman neden cekindigi belli olmayan kimselere verilen isim.
  4. herşeyden çekinme huyu olan,ürkek,sıkılgan,içine kapanık kişi. hayatın çoğu safhasında başarılı olamazlar çünkü işlere kolayca giremezler.
  5. içine kapanıklıktan çok sadece kendine güvensizlikten kaynaklanan bir çekinmedir bu tip kişilerin sorunu. korkarlar, konuşmaktan, paylaşmaktan korkarlar. etraflarındaki o fırlama veya kendine güvenli tipler o denli boş insanlardır, o kadar saçma konuşurlar, o kadar iğrençtirler ve kendine güveni tam olup "oo iyi bak düşünmesini konuşmasını vs biliyor" denebilecek insan sayısı o kadar azdır ki, ilk gruptan olmayacaklarını bilseler de onlar gibi olma korkusundan mıdır nedir ağızlarını açıp tek bir kelime söyleyemezler.ille sıkıcı veya sıkılgan olmak zorunda da değillerdir. tersine, her ortama uyum sağlayabilen insanlar da olabilirler. eğer yanlarında fikirlerine saygı duydukları, dinleyebilen, sevebilecekleri insanlar olursa onlar için zaman veya mekan hiç sorun olmaz. sadece yanlarında bu özelliklere sahip bir kişi olması yeterlidir. yanlarındaki kişiden aldıkları güçle uzun müddet konuşup kahkahalar atabilirler, gülebilirler, güldürebilirler, keyif alıp yaşadıkları anın tadını çıkarabilirler.başkalarıyla konuşma başlatamazlar, çünkü alacakları tepkiden korkuyorlardır. zevkini bilmedikleri, kafa yapısını bilmedikleri, fazla yakın olmadıkları kişilerin ortasına düşünce ne yapacaklarını bilemedikleri için de sıkılırlar. konuşmaya katılınca iki üç cümleden sonra kimse dönüp yüzlerine bakmazsa yine köşelerine çekilirler.hata yapma korkusu vardır bu tip insanlarda. ayrıntılara dikkat ederler bunun için. yaptıkları şeylerde her şeye dikkat ederler tepki görmekten korkup. yorulurlar bunu yaparken. "acaba şunu nasıl yapıyor, şimdi ne yapmam gerek" diye düşünürken telaşlandıkları için "en iyisi hiç dikkat çekmeden oturayım ben köşemde" diyerek sessizce izlerler, dinlerler.söyleyecek şeyleri de olsa, konuyla ilgili bir bilgileri de olsa sessiz kalırlar. çünkü yine korkuyorlardır alacakları tepkiden. biliyorlardır savuşturup doğruluğunu ispatlayabileceklerini, tek bir cümleyle karşı çıkanı susturabileceklerini ama tartışmaya girmek istemiyorlardır.en temel sorunları olan kendine güven meselesini çözene kadar da oradaki sessiz, sıkıcı insan olarak kalırlar.
  6. atilgan'in negatifi.
  7. ...bu dünyada çekingen olmak çok iyi bir şeydir baylar...edip cansever/ eylülün sesiyle
  8. çekingen kişilik girişken hareketlerde bulunabilir ancak hissettikleri çok daha farklıdır.
  9. çocukken ailem ve öğretmenlerimin benim olduğumu iddia ettikleri sıfattır.ve cümle şöyle devam eder:çekingen,içine kapanık,sessiz..

senin girisken kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap