gurbet sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


gurbet kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : sıla, yurt

<< gür gürbüz >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te sıla kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 5 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. yaşadığınız, alıştığınız yerden uzakta olan yerdir. (bkz: gurbetçi) (bkz: gurbetçiler)
 2. türküleri sevdiren yerler bütünü. (bkz: istisnalar kaideyi bozmaz)
 3. sıla.
 4. özdemir erdogan'ın bir parcasıdır.aynı zamanda duman grubu da cok guzel cower yapmıstır bu sarkıya.
 5. Gurbeti yasayan bilir. Sadece topragını ozlemek değildir.Arkadaşlar, aile ve ev ozlenir. Sokakta Turk gormek istemektir.Cok zordur. En ayı adamı bile ağlatabilecek bi hadisedir. Özlemdir.
 6. bu dunyadir gurbet. kendini garip hissetmek, ait olmadigin yerlerde bulunmaktir. gitmek istemektir, hep gitmek.. herseyden, hatta kendisinden bile kacmasidir insanin.. yollar memleket oldu sanirsin bir zaman, ondan da kacmak istersin halbuki.. kacmaktan kacmayi bir turlu beceremez ama insan.*
 7. hasretlik
 8. şu sözlüğü sevdiren , başında oturmayı gerektirecek yerlere de denir .. sıla da olsam bilgisayarın bile başında oturmazdım diyorum bazen .. öyle de oluyo gittiğim zamanlar .. (bkz: gurbete dua et sözlük)
 9. içinde bulunduğum vaziyetin ta kendisidir, pek tatsızdır gurbetlik çekmek. memleketinde olamadığına mı üzüleceksin, üzülürken bulunduğun yerin keyfini çıkaramadığınamı. (bkz: ben gurbette değilim gurbet benim içimde)
 10. benim kibrista yasadigim durum gercekten acidir insanin en basta koymayan ama sonradan gercekten aci vermeye baslayan durumu
 11. " (bkz: Gurbette ömrüm geçecek) Bir daracık yerim de yok Oturup derdim dökecek Bir vefalı yarim de yok" demiş şair.Ne de güzel söylemiş heyhaat.
 12. sözleri kime desem derdimi ben bulutlar bulutlar bizi dost bildiklerimiz vurdular vurdular bir de gurbet yarasi var hepsinden derin söyleyin memleketten bir haber mi var? yoksa yarin gözyaslari mi bu yagmurlar? içerim yaniyor yar yar yaram pek derin bana nazli yardan aman bir haber verin bulutlar yarime selam söyleyin söyleyin kavusma günümüz yakinmis deyin_mis deyin felek yardan irak koyduysa bizi gurbet elde bir basima neyleyim? yardan irak yasanir mi söyleyin içerim yaniyor yar yar yaram pek derin bana nazli yardan aman bir haber verin biçiminde olan özdemir erdoğan şarkısı . ayrıca duman da coverlamıştır .
 13. üç günden fazlası zulüm gurbetin bir adım ötesi, ölüm gurbetin...
 14. "Şair, yolculuklarla kendi gurbetini bulur. Sonrası hikmet burcuna yolculuktur." (bkz: Cafer Turaç)
 15. insanın sevdiği gerçekten manevi anlamda bağlı olduğu birileri uzaklarda kaldıysa ağır koyar. boş beleş iki arkadaş kılıklının söylediği gibi çıkıp gezerek geçecek bir ruh hali değildir.içindeki hüzün gerçek bir yokluktan gelir eğlence bunun yanında çok bayağı kalır.
 16. (bkz: pencereden kar geliyor)
 17. memleket mi yıldızlar mı gençliğim mi daha uzak kayınların arasında bir pencere sarı sıcak yeditepeli şehrimde bıraktım goncagulumu ne ölümden korkmak ayıp ne de düşünmek ölümü...
 18. Titrek parmağınla tutup tığını Alnıma işleme kırışığını Duvarda, emerek mum ışığını bir veremli rengi bağlama gurbet Gül büyütenlere mahsus hevesle, Renk renk dertlerimi gözümde besle! Yalnız, annem gibi, o ılık sesle, içimde dövünüp ağlama gurbet!...
 19. özdemir erdogan ın muhtesem sarkısı...ayrıca duman ın yorumu da bir o kadar kötüdür.anlamıyorum herkes nasıl begeniyor bu coverı! orjinal versiyonunun yanından bile gecemez.
 20. Özdemir erdoğan parçası. Türk filmlerinde çokca duyulur. Hatta çoğu kişi dinliyince güler bu şarkıya ama ciddi etkiler.
 21. KEMALETTiN KAMU'un şiiri Gurbet o kadar acı Ki ne varsa içimde Hepsi bana yabancı, Hepsi başka biçimde. Eriyorum gitgide; Elveda her ümide. Gurbet benliğimi de Bitirmiş bir içimde. Ne arzum, ne emelim... Yaralanmış bir elim Ben gurbette değilim, Gurbet benim içimde.
 22. orhan gencebay şarkısı. Gurbet elde hasta düstüm aglarim Su gönül kahrini cekemez oldum Acilmis yarama ates baglarim Ask sirrini yare acamaz oldum Bir güzelin mecnunuyum Sel basti ovami yikildi bendim Derdimi bilmiyom ben kendi kendim Dert ile sevdigim icin secemez oldum Kaslarin keman kiprigin oktur Bilinmez derlerim sayisi coktur Bilirim sevdigim ettigin haktir Gönül sana bagli kacamaz oldum
 23. (bkz: almanların gurbete çıkması)
 24. gündüzleri daha güne$siz, geceleri daha karanlıktır. daha soğuktur gurbet. ailen, akrabaların, arkada$ların, hatta a$ağı sokaktaki bakkal amca bile yoktur orada. zorunlulukların bir getirisidir. eve dönme $ansına sahip olup, dönememektir. yüzünü bıçak gibi kesen buz misali rüzgarla beraber, limandan ayrılan son gemiye el sallamaktır. ya$lı gözlerle...
 25. herseyi bok eden ibnenin evladı, gurbeti falanlayayım size bişey olmasın..

senin gurbet kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap