hakikat sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


hakikat kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : yalan, hayal

<< hakaret hakiki >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te yalan kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 10 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. (bkz: gercek)
  2. turk filmlerinde doktorun hastadan sakladigi, hasta yakininin suratina zaaaart diye okuz gibi soyledigi $ey
  3. "dunyanin en kisa felsefe tarihim.o. 5. yyda hakikat: bilmiyoruzm.s. 8. yyda hakikat: biliyoruzm.s. 18. yyda hakikat: bilebilirizm.s. 19. yyda hakikat: bilebilir miyiz?m.s. 20. yyda hakikat: bilemeyizm.s. 21. yyda hakikat: bilmeli miyiz?"(kaynak: seytanin fisildadiklari - emre yilmaz)
  4. cağaloğlundaki hakikat kırtasiyecisine bu sene işim düşmüştür ve piyasada yaklaşık 200milyon (kadıköy piyasasındaki fiyatları söleyemiyorum bile) kadar meblaya ulaşan toplam malzeme masrafımı 120'ye kapattığım yer olarak aklıma kazınmıştır. imanı kuvvetli amcalarımız fiş almamanız halinde zaten ucuz olan fiyatlarını 3te1 oranına kadar indirebiliyorlar. ki keza aynen 110 120'ye satılan çizim masalarından, cağaloğlunda en ucuz 85e bulabildiğim halde bu amcalardan 60 milyona aldım, eve de getiriolar 5 milyon daha atınca.. şu anda yolunu gözlemekteyim masamın hattağ...böyle de bir açısı var durumun yani.. yoksa ayrıntılı bilgi için bkz: http://www.hakikat.com/ :]
  5. tasavvufta erenlerin, dervişlerin peşine düşüp de kurda kuşa karıştığı kavram. en çok aranan, bulmak için en çok yol yürünen, her defasında bambaşka bir diyarda ama aynı ayna, su, cam yansımasında beliren, hikmeti sırrı yol almaktan geçen.
  6. (bkz: asıl) (bkz: esas) (bkz: öz)
  7. aramakla bulunamadığı * ve fakat bulabilenlerin ise ancak arayanlar* oldugu söylenen varolu$'un kutsal bilgisi.*(bkz: hayatin anlamini ek$i sözlükte aramak)*
  8. eski kasımpasaspor forveti.en son darıcaspor'da top koşturuyordu hatırladığım kadarıyla.
  9. tasavvufta kişinin ulaşabileceği dört ana mertebeden üçüncüsü. sıralama şöyledir:şeriattarikathakikatmarifet
  10. adamın biri bir veliye gider. der ki: -efendim bana şeriat, tarikat ve hakikati anlatır mısınız?veli ona:-caminin avlusuna git. orada yan yana abdest alan üç adam görürsün. üçünün de ensesine birer tokat at sonra gel. der.adam gider, denileni yapar. ilk adama tokat attığında adam kalkar ve tokata ayniyle karşılık verir bir tokat da o atar adamımıza. ikinci adama tokat atar, adam dönüp bakar, ama abdest almaya devam eder. üçüncü adama tokat attığında ise adam dönüp de bakmaz bile. abdest almasına devam eder. adamımız bir şey anlamamıştır. veli zata gider ve olanları anlatır, fakat izah ister. veli ona:-bak evladım. ilk adam şeriat mertebesini temsil eder. şeriatta ceza, suçun cinsindendir. sen tokat attın, adam da aynı tokadı sana iade etti. ikinci adam tarikattir. tarikat yoluna giren insan başına her şeyin allah'tan geldiği fikrine sahiptir. fakat kimin vesile olduğuna baktı. üçüncü adam ise hakikati temsil eder. onun için vesile falan mühim değil. gelen tokadın allah'tan geldiğini bildi ve onun tefekkürüne daldı. kimin tokat attığına bakmadı bile..

senin hakikat kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap