hamarat sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


hamarat kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : tembel

<< ham hanım >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te tembel kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 10 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. bulasik yikamakla yetinmem, elim degmisken etrafın soyle bir kabasini alayim yaklasimiyla hareket eden, sonlara dogru, oeeh persil yesil adam kim, cif likit jel *ne, superim ben diyerek balerin edasıyla evde suzulen kisi (bkz: kendimden biliyorum)
  2. oğlan analarının gözdesi gelinlerin taşıdıkları sıfat. bir kaynananın gelininde ısrarla aradığı özelliklerden. isternir ki, hem turşu kurabilsin, hem dikiş dikebilsin, dolapta kalan üç-beş malzemeden 8 kişilik lezzetli yemekler yaratsın. hamarat olmakla hammal olmak arasındaki farkı gözetmek gerek.
  3. erkeğin, annesinden böyle gördüğü için eşi olacak kadının da sahip olmasını beklediği temel özellik. ha modern kadın ekonomik olarak özgürleşmiştir, prensesleşmiştir, artık elini yağlı tabağa değdirip manikürünü bozmak, ertesi gün işte ellerindeki soğan kokusuyla dolaşmak istemiyordur. haklıdır da. hamarat artık bir fantazi unsuru mudur? evt bazı kesimlerde öyledir.
  4. geçmişte idealleştirilmiş kadın tipi. günümüzde erkekle paylaşılmış etkinliklerin sonunda işi en iyi yapanın övülmesi düşünülürse hala itibar gören bir elinden gelme, eline yakışma durumunun kazandırdığı sıfat.
  5. ilginçtir bu sözcük için tdk, arapça kökenli olduğu notunu düşmüşken; sevan nişanyan ermenice olduğu bilgisini kaydetmiş.
  6. bir kadın sıfatı. örn: hamarat adam, bakın olmuyormuş değil mi
  7. son zamanlarda tüm arkadaşlarım tarafından durduk yere bana layık görülen sıfat. nasıl yapıştıysa artık şahsıma... bir iki kek börek yüzünden, otuzuma gelmeden altın günü teyzesi yakıştırması yemek istiyorum.

senin hamarat kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap