kavusmak sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


kavusmak kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : ayrılmak

<< kavuşma kaybet >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te ayrılmak kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 7 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. Buluşmak. Arzu edilen Hedefe ulaşmak.
 2. her kavuşma bir hayalle başlar ortak bir hayalse kavuşmanın özlemi daha da büyür, iple çekilir, dakikalar sayılır, sonra kötü amerikan filmlerindeki gibi bir engel çıkar hayaller hayal kırıklığına, vuslatlar ertelemeye dönüşür.dakikalar sayılmaz, zaman durur, ortak bir hayal ortak bir hayalkırıklığına dönüşür. yine de umutsuzluğa düşülmez hiç değilse ortak olan bir şey vardır hala; hayalkırıklığı olsa da.
 3. özlemek,özletmek ve sonunda buluşmak özlem gidermek.
 4. (bkz: vuslat)
 5. bir tür kavuşmadır hatırlayış. ve unutuş bir tür özgürlük.
 6. miskokulu bir rüya.. ömre bedel bir şarkı..
 7. bir olmak .kalp atışlarında ...
 8. bu başlıgın altını rengarenk entry bahcesine çevirmek istersiniz ya işte o an..
 9. (bkz: vasl)
 10. bir yere yetişmek anlamında da kullanılabilir.
 11. (bkz: kavuştak) *
 12. bitmek bilmeyen ayri zamanlarin nihayete erislerini onurlandiran, ayri gecen anlara meydan okumak adina biraraya gelmeyi anlamli kilan guzellik.
 13. Çölde suyu bulan bedevinin hislerini kucaklayan kavramdır.
 14. Ayrı kalınan, sevilen bir kimseyle bir araya gelmek anlamındaki kelime.
 15. hep hayal edilen ama bir türlü gerçekleşmeyen düş.
 16. bazen imkansız olandır.
 17. gerçekleştiği anda tadından yenmeyecek olan eylemdir. kavuşmanın hayalini kurmak bile bazen yeter insana. istersen bir şehire, arkadaşa, aile bireyine, sevgiliye, hayale kavuşmak olsun farketmez. kavuşmak güzeldir. * *
 18. uzun süren bekleyişin, o bekleyişin yarattığı hasretin, ve o hasretin yarattığı hüznün sona erdiği kutsal andır. uzaktaki sevgilinin gelmesiyle sımsıkı ve hiç bırakmamacasına ona sarıldığın andır. o an ki, en dolu andır hayatında.
 19. iki yarımın bir bütün haline gelmiş şeklidir yani tamamlanmak.
 20. kaybetme korkusunu da beraberinde getirir. çok çırpınıp çok bekleyip bi de hani... ölüm çıkıverirse sahneye zamansız? ya benden önce ölürse hani işte yahu? yo yoo, kalsın. ölümlerimizden haberdar olmayalım, yani hep yaşayalım böylelikle; rivayeten de olsa. hem zaten kavuşmak da kavuşamamak da zaman gelip aynı kapıya çıkmıyor mu? belki alakalı olabilir bu, bak; http://www.youtube.com/wa...ejwY8&feature=related +
 21. YAŞAMA SEBEBi. OLMASA iNSANDA VUSLATA DAiR ÜMiTLER ANLAMSIZ OLURDU HERŞEY. ZOR OLURDU. ALLAH iNSANI DÜNYAYA GÖNDERDi AMA BiR GÜN YANINA ALACAĞINI SÖYLEDi iŞTE BUNDANDIR ÖLECEĞiNi BiLE BiLE YAŞAYAN TEK CANLININ iNSAN OLUŞU. MEVLANA SIRF BU KAVUŞMA ARZUSUNDAN DOLAYI ÖLDÜĞÜ GÜNE ŞEB-i ARUS YANi DÜĞÜN GECESi DEMiŞTiR. KAVUŞMAKTIR ÖZLEMLERi ANLAMLI KILAN. ÖNEMLi OLAN KAVUŞMAK iSTEDiĞiNiZ ŞEYDiR. EN GÜZELi HEDEFLEMEK, EN GÜZELE KAVUŞMAYI iSTEMEK.
 22. hasret gidermek için yolu uzatmaktır. istanbul'a kavuşmak denizin kokusunu almaktır. haydarpaşa da trenden indikten sonra yolu uzatıp eminönü üstünden şişli ye gitmenin mantıklı olduğunu düşünmek kavuşmanı mantıksızlığını yeterince anlatır.
 23. belki yıllardır görmediğiniz biriyle hasret gidermeye adım atmaktır, bazen anlamsız bir nedenle konuşmadığınız, görüşmediğiniz birinin gözlerine yeniden bakabilmektir. büyük bir mutluluktur kavuşmak... bir daha hiç ayrılmayacakmış düşüncesine bürümektir beyni.
 24. mecnun ile leyla, aslı ile kerem, ferhat ile şirin. duyulan özlem, sevinç ve hüzün bir araya gelir kavuşmakla. insanın ağlaması mı gerekir gülmesi mi gerekir bilinmez. o yüzden insanlar her ikisini birden yapar. aslında kavuşmak nice hatıraları canlandırmak demektir. belki çok sevdiğin bir akrabana kavuşmuşsundur belki de biricik aşkına. ortak olan şey geride bıraktığı izlerdir. belki de kavuşmak yanında olduğu halde ona sarılamadan ona dokunamadan mutlu olmayı bilmek, öğrenmektir. ama asıl kavuşmak aradan 8 yıl geçmiş 2 aşığın kavuşması kadar mutlu edici bir şey olamaz. vee onları ayıran yine ölüm olur. (bkz: masumiyet müzesi) *
 25. kavuşmak için önce birinin var olması lazım. o yoksa, her akşam ancak kendine kavuşursun.

senin kavusmak kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap