sert sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


sert kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : yumuşak, hafif

<< şer sessiz >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te yumuşak kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 6 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. ikinci kurban albümü. içindekiler: 1- intro 2- sarı çizmeli mehmet ağa 3- namus belası 4- ağlama değmez hayat 5- hayvan 6- yalan 7- yosma 8- haberin yok 9- annen 10- lambaya püf de 11- zorba sert'in prodüktörlüğünü deniz yılmaz,grafik tasarımını da burak gürpınar yapmıştır... (bkz: marshallah)
  2. yumuşak olmayan, katı ayrıca (bkz: sertleşmek)
  3. taviz vermeyen, çok disiplinli anlamında insan sıfatı olarak da kullanılır.
  4. kurban'ın - kendi isimlerini taşıyan - ilk albümünden 5 yıl sonra çıkarmış olduğu 2.albümünün ismidir. aslında grup, bu albümden çok kısa bir süre sonra sadece kendi bestelerinden oluşacak bir albüm daha da çıkarmıştır. o yüzden bu albüm ara albüm olarak nitelendirilmektedir. söz konusu albümde; barış manço'dan sarı çizmeli mehmet ağa, lambaya püf de, cem karaca'dan namus belası, şimdiye kadar bir çok şarkıcı tarafından söylenmiş olan ağlama değmez hayat, sonny curtis uyarlaması olan hayvan, cahit berkay ve deniz yılmaz imzalı haberin yok, anonim bir şarkı olan zorba, iki yeni beste annen, yosma ve ilk albümün en sevilen parçalarından biri olan yalan'ın farklı bir versiyonu bulunmaktadır.
  5. kirli albümünden bir erdem yener şarkısı. Yollar çok kayganmış, Bana mı sordun giderken. Bu yolların sonu yok, Bi yerde dur istersen. Canını çok yakmışlar, Bana mı sordun verirken. Bu sevmelerin sonu yok, Biraz rahatla istersen... Cümle alem duvarla kazıyacak ucuz ismini, Yakacaklar renksiz resmini, Sorulacak hesabı hepsinin.. Konuştuk ruh kirlenmiş, Bana mı sordun düşerken. Düştüğün yerde kal, Al bi tekme de benden. Sen burda öl istersen... Cümle alem duvarla kazıyacak ucuz ismini, Yakacaklar renksiz resmini, Sorulacak hesabı hepsinin.. Cümle alem çarşaflara boşalacak ucuz sevgini, dolanacak boynuna el gibi, Yataklar kan dolacak.
  6. erdem yener'in hakikaten sert şarkısı. insan bu şarkıyı ağız dolusu söylemek için, sevgiyi haketmeyen lavuk bir hatunla sevgili olup ayrılmak istiyor. kirli albümünün tamamı gibi, olmuş diyoruz ve 10 puan veriyoruz. cümle alem çarşaflara boşalacak ucuz sevgini.
  7. erdem yenerin gerçekten çok sert şarkısı güzelmiş.
  8. Sert 'katı' olarak kullanıyoruz. Genelde yumuşağın zıttını anlıyoruz. Hâlbuki bu 'sıcak' ın zıttı. Kökeni Farsça 'soğuk' demek. Ki bunu da yan anlam olarak kullanıyoruz.

senin sert kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap