soguk sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


soguk kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : sıcak

<< siyah sokmak >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te sıcak kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 2 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. sıcak olmayan.
 2. fazla konuşmayan, ciddi kişiler için de kullanılabilen kelime.
 3. bir john smolens kitabı..
 4. kimseyle fazla haşır neşir olmayan kişi sıfatı, (bkz: soguk insan)
 5. iletişim sorunu yaşayan insan tipi. bu arızasından dolayı kendini insanlardan soyutlar ve kendini farklı bir boyut"muş gibi" göstermeye çalışarak daha da itici olan kişi.
 6. klavyeyle ilişkimi kesmek için elinden geleni yapan,parmaklarımı uyuşturmaya çalışan olgu.*
 7. dondurucu soğunu düşünün: işine yetişmek için acele ile evinden çıkanları, pastaneden poğaça alıp, poğaçayı beslenme çantasına dolduran ilkokul çocuklarını, el arabası ile satış yapan esnafları, dükkan önü temizleyen berber çıraklarını, trenyolunun ortasında sızıp kalan sarhoşları, yeni açılan pide salonunun ucuz kağıda basılmış reklam broşürlerini, kapıya dayanıp neredeyse zorla beyaz eşya satmaya kalkışan üniversite öğrencilerini, zenginliğin getirdiği yalnızlığı ve can sıkıcılığı akupunktur seanslarıyla unutmaya çalışan zenginleri, palyoçaların sevdiği utangaç çocukları, pkk'ya katılmayı reddetip el arabası ile pilav ayran satmaya şehre gelmiş yeni evlenmiş kürtleri, asyalı türklerin pis apartmanlarını; hepsini ama hepsini boşverin. dedim ya sadece soğuğu, ayazı düşünün.
 8. türkiye için soğuğun tanımını babam hep şöyle yapardı. soğuk: erzurum'da doğar, sivas'ta büyür,afyon'da ölür.
 9. bir coğrafya hocam vardı "soğuk erzurum'da doğmuş, sivas'ta büyümüş, afyon'da oturuyor" derdi.
 10. (bkz: soğuk içiniz)
 11. şiddeti arttıkça insanda üşüme hissi meydana getiren olgu.
 12. kola*.
 13. en etkili çare sevgilinin sevgilinin koruyucu kollarıdır, soğuk dediğin şey saygılıdır, istenmediği yerde kalmaz, iki sevgilinin arasına hiç mi hiç girmez. *
 14. sıcak değil yalnızca, ılık dahi olmayan.. ama ısının bir düzeyi işte sonunda, ruh ile ilgili olduğundan değişken hep, herkese.. ilk, kollardaki tüylere ürperti..
 15. kör iken, bir yakınlaşma yada uzaklaşma oyununun, isim yarısı.
 16. insana zindelik veren ve genç kalmasını sağlayan.
 17. sıcağın tam tersidir.. termal değeri düşük olan maddeler için kullanılır, tanımlaması kişiden kişiye fazla değişmez..
 18. yaz yazabildiğin kadar.
 19. ablasına/abisine allah yardımcı olsun dediğim yazar. * (bkz: kardeşlerin rüşvet tandansı), (bkz: kardeşlerin şantaj tandansı) * muhabbetiyle mutlu eder, candır. edit: içten geldi
 20. bir ara facebook' u saran bir videoda einstein der ki ; soğuk diye bir şey yoktur. ısının olmaması durumudur.
 21. Isısı düşük olan, sıcak karşıtı Örnek: Bu el soğuktu ve titriyordu. P. Safa Üşütecek derecede ısısı olan Örnek: Güneşli, soğuk bir gündü. S. F. Abasıyanık Isının üşütecek kadar az veya düşük olması durumu Örnek: Karın soğuğu başka bir tür soğuktur. S. F. Abasıyanık ilgisiz, sevimsiz bir biçimde veya memnuniyetsizliğini belli ederek. Duygudan, sevgiden yoksun olan, yakın ve içten olmayan. Yakın ve içten olmayan, ilgisiz Örnek: Soğuk tavırla birbirlerini selamlayıp uzaklaştılar. R. H. Karay Sevimsiz veya yersiz, antipatik Örnek: Bu soğuk, yavan sözler zevkimi rencide ediyordu. H. C. Yalçın
 22. g*te giren şeylerin başında gelir. ölürsün bile. dudaklar eller çatlar. ayak parmaklarını hissizleştirir.* *
 23. görüş farklılığımıza rağmen saygı duyduğum yazar. * nezaketi ve saygısı böyle devam ettiği sürece en katı olduğum konularda bile * dinlerim.
 24. sıcağın zıt anlamlısıdır. bir de bel soğukluğu vardır, o ayrı.
 25. ankaranın bugünkü sıfatıdır(soğuk ankara). isteyenler için yüklem olmuş hali de mevcuttur(ankara bugün soğuk).

senin soguk kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap