soru sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


soru kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : cevap, yanıt

<< sonuncu sorun >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te cevap kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 5 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. aparatı "?" olan, bir şeyi öğrenmek için yöneltilen söz.
 2. karşılık gerektiren söz veya yazı, sual.
 3. örnek vermek gerekirse; -büyük tuvalet ihtiyacını giderip malum yeri temizledikten sonra tekrar büyük tuvalet ihtiyacının gelmesinden daha sinirbozucu bir şey var mıdır?
 4. cengiz gundogdu'nun insalcil yayinlari'ndan çıkan kitabı. Felsefe soru sormaktır. Çoktandır soru sormuyorduk. Doğru bellediğimiz dogmaların peşinde gözü kapalı gidiyorduk. Şimdi soru sormaya başladık. Soru yanıt diyalektiğiyle önümüzü açacağız. *
 5. önemli olan soru sormayı bırakmamaktır. - Albert Einstein
 6. tbmm'nin hükümeti denetleme yollarından biridir. milletvekillerinin tek başlarına başbakana ya da herhangi bir bakana bilgi almak amacıyla yazılı veya sözlü olarak soru sormalarıdır.
 7. sormak fiilinin isim halidir.
 8. soru işareti ile son bulması gereken hadise.
 9. Artık beni parktaki ağaç bile anlamıyor Siyah kedinizin kuyruğunda sallanan zaman Bir zamanlar sevinçle giyindiğim Ak bir güvercin kanadı gibi gururla giyindiğim Temiz ve mavi giysim değil artık. Yalnız imkansızlığı mı anlatır bir bulut Yağmaya hazır bekliyorsa gökyüzünde. erdem bayazıt
 10. Rüzgarın kokusunda denizin tuzu Ufkunda özgürlük Yanyana iki sandal gibiyiz Ayrılacak mı yollarımız Birlikte mi yolculuk Özel Arabul..
 11. sormak için * bir site http://formspring.me
 12. gökyüzünün kızılı, karşımdaki denizin feneri, inceden süzülen şu kayık: seni bana getirir mi?
 13. her zaman yanıtını bulamadığımız.
 14. az önce, nereden geldiğimi, hangi dolambaçlı yollardan hangi "arka sokaklar" çevikliği ve cıbırlığıyla geçip buraya ulaştığımı bilemediğim bir şekilde aklıma çok tuhaf bir soru-cevap karmaşası geldi her nasılsa.. hangi başlığa veya nereye yazacağımı da bilemedim. son çare ulusözlük dedim.. şimdi hemen üstteki entry'de "her zaman yanıtını bulamadığımız" denmiş. doğru, ya yanıt varsa ama o yanıt yanıt değilse aslında? yalnız şunu belirteyim ki, şöyle bi durumdan bahsetmiyorum: 2+2 kaç eder? sigara paketi. anlatabildim mi? yani öznel bir cevabın cevap olmaması durumu değil. veya "diyalog içerisinde sorunun hemen akabinde söylenmiş olması onu cevap yapmaz ki." falan da değil kafama takılan. cevap soruya verilecek ve konsept olarak "cevap" olacak. şimdi... aşağıdaki diyalog iki kişi arasında geçiyor ve cevap (veya cevap olarak görünen) cümlesi sizce gerçekten bir cevap mı? yoksa değil mi? değilse ney ulan? eah! sizi soruyla başbaşa bırakıyorum. - size bir soru sorabilir miyim? + sorunuza cevap vermek istemiyorum. (cidden minik bi beyin encüklemesi yaşamaktayım, bir pm ile yoluma el feneri dahi olsa tutacak genç dimağlar! size söylüyorum, * abanın!) (düz mantık, komik dimağ, sen otur ve soluklanmaya devam et.)
 15. soru, hakikate ulaşmak için açılan bir kapıdır.. ve bu kapıyı yalama yapmamak gerek! tamam hoplayın, zıplayın, birbirinizin götüne şaplak atın, güzüne parmağınızı sokun ama soruları boşuna meşgul etmeyin. sorunun bir ağırlığı ve bilhassa sorma şekli vardır. öyle olur olmadık konular hakkında ve saçma salak işler için kullanmayın soruyu. derdi olana, derman arayana bırakın soru sorma müessesini ve bilin ki soru sormak zor iştir, kutsaldır.. şimdi kaybolun!
 16. +pardon, bir şey sorabilir miyim? -evet. +ne bu güzellik(!) (bkz: kızlara atılan laflar)
 17. (bkz: cevap)
 18. tüm yanlışlıkları belli bir düzen içinde hakikate son sürat koşturan her şeydir. soruyu kullanmayı bırakan insanoğlu artık insanlığından utanır oldu, çünkü o artık bir makina.
 19. Bir şey öğrenmek birine yöneltilen ve karşılık gerektiren söz, yazı veya sual.
 20. Sorulduğu ortamda tek değilseniz sırf başkasına da sorulmuş olma ihtimali var diye cevap verilmeyendir. Hatta kısaca bana sorulmadı diye cevap verilmeyendir. Söylediğim her Kelime için para ödüyormuşum gibi davranıyorum... Bir kelime bir insanı ne kadar düşürebilir?
 21. "Soru"yum mu deyince akla hemen boru gelir. Her haliyle hemde... Ben. sordum soruyu soktum boruyu Sen sorun soruyu soktun boruyu O Sordu soruyu soktu boruyu Biz. Sorduk soruyu soktuk boruyu Siz. Sordunuz soruyu soktunuz boruyu Onlar sordular soruyu soktular boruyu
 22. diyalog unsurunun kırılma noktası. hiçbir soru cevap almak için sorulmaz. isim, yaş veya memleket gibi rutin sorulardan bahsetmiyorum. soruların geneli bir cevabı önceler. soruya cevap verildiğinin sanıldığı anlardaysa o soru değil bir geçmiş devreye girer. sorular bilinen bir bilinmezliktir. bilinmezliktir çünkü cevap olarak karşımızdan ne geleceğini bilmeyiz. soru karşımızdakini bilinmezleştirme gayretimizdir.
 23. Merak eden dikkatli insanın diyalogdaki en verimli yöntemidir soru sormak , meraklı ve istekli insanlar her zaman buna sahiptir.
 24. Boru sokma şekli kimi zaman.
 25. --spoiler-- -sadece bir kişi üzerinde etkili olduğumu nerden çıkardın. --spoiler--

senin soru kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap