toy sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


toy kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : baliğ, erbap

<< toptan tüketici >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te baliğ kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 2 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. acemi, amatör, yeni yetme, genç, deneyimsiz.
 2. turkce: acemi ingilizce: oyuncak tatarca&kazakca: dugun
 3. leylek hindi kelaynak karışımı bir kuş. eti bayagı bır lezzetliymiş. resmi için: http://www.turkiyeavcilari.com/images/toy2B.jpg +
 4. ilk türk devletlerinde şölen yerine kullanılan kelime.
 5. bir duvar yazısı figürü, -sun okuyan sana ... diye gidiyor bildiğim kadarı ile, tosun ile ilgili idi yanılmıyorsam.. ah şu ego cuklar...
 6. Boyu 75 ila 105 cm arasında değişirken kanat açıklığı 190-260 cm arasında olan bir kustur. Ağırlığı ise gençlerde 6-12 kg iken yaşlı bireylerde 8-16 kg arasında değişir. Çok nadir olarak 21 kg'ya kadar ulaştığı saptanan Toy, uçabilen en ağır kara kuşlarından biridir.
 7. düğün, evlenme türküsü. saz şairi hikaye anlatırken sevgililerin kavuştuklarını anlattıktan sonra neşeli bir türkü söyler buna da "toy" denilir.
 8. uçabilmesi için çok hızlı şekilde belli bir mesafe koşarak ivme kazanması gereken, oldukça iri olmasına rağmen bir o kadarda estetik, güzel renkli tüyleri olan, haşmetli, türkiyede genelde orta anadoluda yaşayan ve ne yazık ki türdeşi oldukları road runner kadar şanslı olmayan yıllarca eti ve avcılığın şanı gereği avcilar tarafından avlanmış şu anda avlanması yasalarla yasaklanmış olmasına rağmen yasa dışı avcılık, doğa dengelerinin bozulması, iklim değişikliği, hava kirliliği, tarım ilaçları gibi çevresel faktörler nedeni ile sayıları gittikçe azalan nesli tükenmekte olan, naif ve asil kuş.
 9. soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan kuş türü. erkekleri 18, dişileri 8 kiloya kadar ulaşabiliyor. türkiye'de 20.000 kadar toy kuşunun olduğu sanılıyor, en fazla muş çevrelerinde gözükmektedir.
 10. orta asya türk devletlerinde tüm boy beylerinin katılımıyla oluşan meclis, kurultay.
 11. orta asya dilleri'nde "düğün, eğlence, kurultay vb." anlamlarına gelir.
 12. bir nev şarkısıdır. sözleri; Toysun toy aşkın yaşı senden büyük Toysun toy daha omuzların küçük Toysun toy o yıllardan geçtin Toydun daha toy Biz aşkı filmlerden fragmanlardan öğrendik Afişlerdeki kalbi kırık yitik gençtik Sonu belli senaryoda hep başroldeydik Toyduk daha toy Oysa aşk tutulacak bir sözden daha çok  Yaşanacak bir masal evvel zamanında Sen sen ol aşkı tarif etme yaşa Olur ya sözler unutulur yada hayat Toysun toy aşkın yaşı senden daha büyük Toysun toy daha hayatı kendine zehir etme yaşa Ne bilek yeter ne yürek yeter Biraz huyundan anlaman gerek Yavaş yavaş tanıtacak kendini sana Büyütecek türlü türlü mevzuyla Ara sıra kaybettirip izini  Sonrada bulduracak yine kendini  Soracak bu defa anladın mı diye
 13. türkmenistan,azerbaycan,kazakistan,tataristan,kırgızistan,özbekistan,gagavuzya,kumukiya kısacası orta asya ve kafkaslar türki cumhuriyetlerinde düğün manasında kullanılır.toy bizdeki düğün manasından daha farklı bir anlam ifade eder.toy burada düğün,dernek,şölen bütününün tamamıdır.
 14. (bkz: nev)'in müthiş şarkısı. Dinlemek isteyenler için; http://video.uludagsozluk.com/v/toy-123888/
 15. Azerice düğün anlamına gelir.
 16. Erişkinliğinini tamamlamamış olana denir. Genelde insanlar üzerinde kullanılan terimdir.
 17. eski türklerde ordu karargahının bulunduğu yerden tutunda düğün,doğum,taht giyme,toplantı gibi pek çok anlamda kullanılmıştır. fakat daha sonra yunus emre,karacaoğlan gibi türk şairler tarafından sadece düğün anlamına indirgenmiştir.
 18. türkiye'deki en büyük kuş türü. http://i.hizliresim.com/a5odaQ.jpg + ayrıca eski türkçe'de düğün anlamına gelir.
 19. nev'in güzel şarkısı, aynı zamanda kurultay, düğün dernek anlamına gelen kelime.

senin toy kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap