tutsak, sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


tutsak, kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : özgür, hür

<< tutsak tutsaklık >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te özgür kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 10 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. esir edilmiş,hapsedilmiş gibi anlamlara gelir.. (bkz: sezen aksu)'nun (bkz: gülümse) albümünden bir şarkı.. 'Biliyorum bana kimse böyle bir şeyler söylemeyecek' dedirten bir şarkı harikası.. TUTSAK "ihaneti sende gördüm sende şiddeti gördüm, aşkı gördüm yanarak içinden geçtim aşkın kor olmadan küle döndüm dokun bana, bana dokun ne olur hasretinden öldüm kopar zincirleri yeniden gel durmadan gel, hep gel ben sana tutsak, sen bana yasak gel günahlarla, korkularla gel ben savunmasız, çırılçıplak sen hesaplarla, sorgularla gel geçiyor günler, çok üzgünüm geçiyor akşamlar sessiz geceyi yırtar yalnızlığım güneşi yakarım sensiz"
 2. (bkz: esir)
 3. başrol oyuncusu internetteki sitesinde oylama yapılarak seçilmiş olan (damla tokel) , çekim aşamaları internetteki sitesinden takibedilebilen ilk türk filmidir. Diğer oyuncuları oktay kaynarca, semih sergen, görkem yeldan'dır. ocakta gösterime girmesi beklenen psikolojik gerilim türünde bir filmdir. http://www.mahkum.net edit. filmin adı sıfır dediğimde olarak değiştirilmiştir.
 4. ''sıl bir şarkıdır, nasıl bir kafayla yapılmıştır, hangi sevgiye; hangi sevgiliye ithaf edilmiştir, hangi duyguların kapısından aralanmıştır, ki böyle damardan enjekte edilmiş bir şarkıdır!'' dedirten şarkıdır..
 5. fox tv'nin yerli dizilerinden sadece biri...kaliteli sayılabilecek seviyede olduğunu söyleyebilirim...
 6. yeniçağda, gemilerle getirilen yaralılar ve şehitleri kalelere taşıma görevini üstlenen savaş mahkumu.
 7. nilüfer'in gerçekten çok özel, çok güzel, çok güçlü bir sesi dinlediğinizi hissettirerek yorumladığı bir onno tunç şarkısı. onno tunç şarkıları albümünden. daha fazlası için nilüfer'in '92 tarihli yine yeni yeniden albümüne bakınız.
 8. nilufer'den mutlaka dinlenmesi gereken cok anlamli, güzel sarki. "dokun bana, bana dokun ne olur, hasretinden öldüm" "kopar zincirleri yeniden gel, durmadan gel, hep gel" "ben sana tutsak, sen bana yasak" en can alici dizeleridir.
 9. bedensel olarak ve zihinsel olarak ikiye ayırabileceğimiz esaretliktir, engellenmedir, alıkoyulmadır. bedensel olarak tutsak olma durumu esirlikle karşılanabilecek bir husutur. esarettir tam karşılığı. köle işçiliği ya da sömürgecilik gibi. bedeni alıkoyma işidir bir nevi. kurtuluş mümkündür ki kendi tarihimiz en güzel örnektir. bir de zihinsel olarak tutsaklık vardır ki işte o asıl yakıp yandırandır. bir ideolojiye körü körüne bağlanmaktır, aşırılıktır. düşüncenin esaretidir mevzu bahis olan. düşünceyi bir tarafa odaklayıp odaklandığı noktanın ötesini görememektir. nereden bakılırsa bakılsın tutsaksa insan bir tarafı felçtir. bedeni tutsaksa vücuda vurur felci; düşüncesi tutsaksa zihne.
 10. mercan dede'nin son albümü 800'de bulunan , yıldız tilbe ve ceza'nın düetleriyle beslenmiş şahane parça.
 11. "ey gökyüzü aydınlık mısın ? benim kadar. ve karanlık... hasret yakarmış, kavuşmak varmış. güneşten sıcak, sudan çıplak, sanırım hiç bir sey yok aramızda aşktan başka..."
 12. denizde vardı oltam bir balık tuttum zannettim baktım hepsi rüyaymış mekanım yanmış bir orman ve tek seçimse çaresizlik ona inanma göz gördüğünden korkmaz eski bensem bir çiçek olsam da solmam anlatsın bilen kimse hep çeken bilir demişler çekense susmuş hep konuşmuş çekmeyen kim varsa anlatsın derdi çeken hüzün kaplı yüzlerinde karışmakta dertler ellerinde kürekle kazma ve der ki şeytan yazma ben olsam neyle anlatırım neyle anlarım ben anlatmazsam hangi sazla mürekkebim elimde kağıdım aynam gönlü saydam olan anlar ancak işte sayfam hergün intihar peşinde ve umutlar peşinde bu dünya kapkaranlık ışık başka yerde herkes peşinde herkes sandığı kadar iyi olsaydı keşke en azından ay beklerdi üstümde yalnız gecede .
 13. adamı yamultan şarkıdır. kalp burgacıdır.
 14. yıldız tilbe' nin abudik gubudik şeylerle uğraşacağına böyle şeylerin içinde yer alsa hep bunun gibi şarkılar söylese dedirten, aynı zamanda yıldız tilbe 'nin de vokalde aştığı şarkıdır.
 15. mercan dede , ceza ve yıldız tilbe'nin yaptıgı mutheşem parça. yamulmuyorsam doğru sözleri söyle ; Ey gökyüzü...Aydınlık mısın benim kadar ve karanlık Hasret yakarmış, kavuşmak varmış Güneşten sıcak, sudan çıplak Sanırım hiçbir şey yok aramızda aşktan başka... Vay hayat, ey hayat... Denizde vardı oltam bir balık tuttum zannettim, Baktım hepsi rüyaymış mekanım yanmış bir orman, Ve tek seçimse çaresizlik buna inanma. Göz gördüğünden korkmaz Eski bensem bir çiçek olsam da solmam Anlatsın bilen kimse Hep çeken bilir demiş dert çekense susmuş Hep konuşmuş çekmeyen kim varsa Anlatsın derdi çeken hüzün kaplı yüzlerinde Karışmakta dertler birdi Ellerinde kürekle kazma Ve der ki şeytan yazma Ben oysam neyle anlatırım neyle anlarım Ben anlatmazsam hangi sazla mürekkebim elimde kağıdım aynam Gönlü saydam olan anlar ancak işte sayfam hergün intihar eşikte ve umutlar beşikte Bu dünya kapkaranlık ışık başka yerde herkes peşinde Herkes sandığı kadar iyi olsaydı keşke En azından ay beklerdi üstümde yalnız gecede Başka seveceksin başka türlü , başka şekilde başka biçimde Güneşten sıcak , sudan çıplak... Martıların kanadı gibi... Tutsak..! Hiç kimsenin kalbi yok. Bu benim kendi alın yazım seveceğim... Hiç kimsenin sansı yok Bu benim kendi alın yazım seveceksin başka yolu yok. Seveceksin başka yolu yok. Hiç kimsenin kalbi yok. Bu benim kendi alın yazım sevecegim baska yolu yok. Hiç kimsenin sansı yok Bu benim kendi alın yazım seveceksin başka yolu yok. Seveceksin başka yolu yok. Naklen mutluluk istiyoruz Naklen huzur istiyoruz Naklen sevgi istiyoruz Naklen... Niye varız...?
 16. kibariye'nin de mükemmel seslendirdiği çok güzel bir sezen aksu eseri.
 17. mercan dede imzalı,mükemmel elektro saz sololarının bulunduğu parça.
 18. mercan dede işi aşmıştır bu şarkı ile. Özellikle şarkıdaki 'aramızda hiç birşey yok (derin bir sessizlik) aşktan başka' yeri tam kafa yapıcıdır.
 19. toygar ışıklı şarkısıdır. sözleri de şöyledir.. saklama yüzünü.. yarım kalan hüznünü.. yavaş yavaş dağılır.. bulutlar karanlıklar.. yine duvarlar örülür tenine.. yeni umutlar süzülür yüreğine.. bir damla gün ışığı yüzüne yasak.. gözyaşı umut hep sana tuzak.. elin kolun bağlı aşk sana yasak.. her yeni sabah gecene tutsak.. hep sana uzak.. ah hüznüne tutsak..
 20. yakup ekin'in 2009 yılında piyasaya çıkan ve albümle aynı adı taşıyan şarkısı. tutsak mıyım yasak mısın bana ? anlamsız mı aşkım konuşsana anlamadım dost musun düşman mı ? sevmiyorsun eskidim sana ya sen beni hiç sevmedin ya ben görmedim söylediğin en son sözü hiç sevemedim gözlerime bakıp bakıp nasıl söyledin seni sevmiyorum demek kolay mı söyle tutsak mıyım yasak mısın bana ? anlamsız mı aşkım konuşsana anlamadım dost musun düşman mı ? sevmiyorsun eskidim sana ya sen beni hiç sevmedin ya ben görmedim söylediğin en son sözü hiç sevemedim gözlerime bakıp bakıp nasıl söyledin seni sevmiyorum demek kolay mı söyle http://www.dailymotion.co...q_yakup-ekin-tutsak_music
 21. dinlendiğinde yasak aşk yaşama isteği uyandıran muhteşem bir sezen aksu şarkısıdır.
 22. mercan dede nin müzikten ne anladığını gösteren şarkı. yıldız tilbe yi de bu şarkıdan başka hiç sevemedim.
 23. tutsak; esir, esire. dokuz ay on gün tutsak, sonra beşik, oyun bahçesi parmaklık. on sene, on beş sene, bir oda sıra. hayat bu para, çalışacaksın torna tesviye, bankada memure. evleneceksin, kimine göre halkalı köle. pırangalar yorgun, eskir gün görmez, güneş girmez odalar. yare karanfil bile paraya tutsak.
 24. mercan dede, ceza ve yıldız tilbe terkibi. bazen bu şarkıya ihtiyaç duyar gece, kulak ver. ''başka türlü seveceksin'' http://video.uludagsozluk.com/v/tutsak-29949/
 25. (bkz: depresyon)

senin tutsak, kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap