unut sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


unut kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : hatırla

<< umut unutma >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te hatırla kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 5 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. bir sezen aksu klasiğidir. sözlerini de yazayım, şarkı eşliğinde okuyun, ağlayın. Kolay olmayacak elbet üzüleceğiz Mutlaka bir iz bırakacak Belki de çocuk gibi sana küseceğim Seneler sonra utanarak Dokunup birer birer sevdiğin eşyalara Hatta belki ağlayacağım Acı çektiğim doğru ama sen bana bakma Ne olursa olsun seni unutacağım Seni sevdiğimi unut sevişmelerimiz yalan Unut beni de her yalan gibi unut O sevgiler ki yoktular onlar ümitlerimizdi Ne ümitler yaşlandı gel zaman git zaman Ayrıldığımızı unut yalnızlıklar zaten yalan Unut beni de her yalan gibi unut
 2. Çoğu insanın gözyaşını, hıçkırıklarını, pişmanlıklarını içinde tutan Sezen Aksu klasiği.
 3. [söylenişinde vurgusunun tınısını duyarsın bu kelimenin] dünyanın en zor kelimelerinden birisidir. defalarca içlerde sigaya çeker kendini birey. kendisiyle hesaplaşır benleri arasında bir savaş vardır[bozkırkurdundaki gibi] kimisi bir gerçeği hatırlatırken kimisi nefret besler.[birisi keşke derken bir diğeir ihtimalleri besler sürekli;ama sevgi bir diğerinin yüzünde iğreti durur] kendi içersindeki savaştan çıkabildiği sürece; belki unutabilir. aslında unutulmaz diye söylenen; unutulabilir hem de kolayca olur. eğer sevmek tutkuysa; gerçekliğimiz alışkanlıkır. o zaman bir anlık heyecan derler; ama bu da yalandır herhalde. bir paragraf maval okudum herhalde;galiba unutmak değil;unutulmak öğrenilmeli.
 4. biten bir aşkın ardından eş dostun soyledigi, an itibariyle anlamsız gelen daha sonra dogruluguna inanılan kelime.
 5. unut beni sevgilim ben unutmuyorum dizelerini akla getirebilecek kelimedir.
 6. bir tür veda komutudur. kararlılıktır. söylenilen kişi seviliyorsa hala, dudaklardan dökülmesi zor olandır.
 7. hangi halet-i ruhiye içinde olursanız olun gayriihtiyari bir yerlerden duyduğunuzda ağzınıza sıçmanıza vesile olacak bir sezen aksu parçası. O sevgiler ki yoktular onlar ümitlerimizdi Ne ümitler yaşlandı gel zaman git zaman Ayrıldığımızı unut yalnızlıklar zaten yalan Unut beni de her yalan gibi unut
 8. ''en keşleştiricileri''nden, olağan şüpheliler (bkz: yarası saklım), (bkz: tükeneceğiz), (bkz: geri dön), (bkz: belalım), (bkz: sen ağlama), (bkz: git), (bkz: geçer), (bkz: her şeyi yak), (bkz: vazgeçtim) arasında her daim kendisine yer etmiş, dinlemesi, dinleme sonrası, her daim buhranlı olan, dert olsa da olmasa da, adamı ortadan ikiye bölen rakılık, o da olmadı kafalık şarkı.. sezen aksu 88 albümünden çıkma olup, en rambosundan bıçaktan daha keskin sözleri sezen aksuya, müziği de garo mafyana aittir.
 9. suitcase adlı grubun mükemmel şarkısı.
 10. soylemesi dile kolay olan kelime.
 11. üşüdüm biraz parçasında ''unut unuta bilirsen'' diye karşılık verilebilecek olan emir cümlesi. ama tekrarlanmasında fayda vardır, o da; unutmak en büyük cezadır.
 12. ağızdan çıktığı kadar basit ve bir çırpıda gerçekleştirilmeyen, gerçekleştirilemeyen eylemdir.
 13. dilbilgisinden nasibini almamış hande yener 45liği. bundan evvelki albümündeki bir 45lik. ama müziği güzeldir. unut hadi unut ne olmak isterdik ne olduk hadi unut neler bekliyorduk ne bulduk hadi unut çok olmak isterken yok olduk hadi unut her gece yatmadan önce her sabah aç karnına kac kişi girse yatağına hep yalnız kalktığını unut kac memleket görsen de döndüğün yer neresi unut her gece yatmadan önce her sabah aç karnına bazıları ulaşır ulaştığınla çoğalır çoğalır ürür bazıları karışır eşere beşereye yamulur yumulur çürür bazılarının peşindeki kuyruk tam gerekirken kurur bi de benim gibiler var ki onlar da unutmazlarsa ölür her gece yatmadan önce her sabah aç karnına (bkz: ürümek)
 14. doktor tavsiyesi tadında bir hande yener şarkısı. eglencelidir
 15. Bir ibrahim sadri şiiri. Unut Yağmur tanesini Unut Saçların rengini gözlerin karasını Unut Şarkıları Sarı defter yapraklarını Baktığın aynaların arkasını unut Unut Kahverengi fotoğrafları Adresleri unut Rüzgarı Rüzgar değince ağlatan saçlarını Unut Sil bütün isimleri Yak şiirleri Olmasınları olmayacakları olmadıları unut Bak yoksun Yokluğunu unut Bak gitmişin Gitmeleri unut Varsın keşke desin bir ses içinden Keşkeleri unut oysaları unut Gözlerini unut Bu şehri unut Kor gibiyken içimde Kendin gidip beni burada kor gibilerini unut Unut Unuttuğunu Islak incir tanelerini Zeytinin rengini Ekmeğin buğusunu Sen mi geldinleri unut Unut işte Unutmak en iyisi Unut iyisi mi Hep ellerin sıcaktı ya En sıcak ellerindi Elin elime değdiğini unut Unut Yıldız yıldız istanbul istanbul Akşam akşam Yavaş yavaş Şarkı şarkı Nasıl diyorlarsa nereye koyarsın böyle bir aşkı Öyle unut Hiçbir yere koyamadığım bu aşkı.
 16. sezen aksu'nun müthiş şarkılarından biridir, ayrıldıktan sonra insanın dinledikçe dinleyesi gelir, belki kendinden kaçıştır karşındakine kıyamayıştır.
 17. Kolay olmayacak elbet uzulecegim Mutlaka bir iz birakacak Belki de cocuk gibi sana kusecegim Seneler sonra utanarak Dokunup birer birer sevdigin esyalara Hatta belki aglayacagim Aci cektigim dogru ama sen bana bakma Ne olursa olsun seni untacagım Seni sevdigimi unut Sevismelerimiz yalan Unut beni de her yalan gibi unut O sevgiler ki yoktular Onlar umitlerimizdi Ne acilar yaslandi gel zaman git zaman Ayrildigimizi unut Yalnilikler zaten yalan Unut beni de her yalan gibi unut..
 18. bir kadın daha söylüyordu lara diye etkili ve güçlü bir sesi vardı. youtube açıkken dinlenebilri aslında.
 19. kişinin bazen herşeye katlanıp içindeki güzel olan duyguları korumak pahasına yapması gereken son şeydir. fakat... zordur. güçtür. acıtır... ama unutulmalıysa eyer hiç başlanmamış sevgili ile içilen akşamüstü kahvesi tadındaki yaşanmışlıklar unutulmalıdır. zamansız mekanlarda sorgulamaya sebepse varoluşunun nedenini ve ağlamak gerektiriyorsa eyer sebepler unutulmalıdır. nefes yerine kan çektiriyosa içindeki masum çocuğun küççücük yüreğine ve öldürüyorsa yavaş yavaş... unutulmalıdır. zamanı uzun ve ağır yapıyorsa ve buğgay tanesi kadar bile olsa yeşerebilme umudu bırakmıyorsa kül olmuş yüreğinde unutulmalıdır. unutulmalıdır... sevilmek yoksa, korkulmuyorsa hiç bir şeyden, güç sınırsızsa, unutulması gerekiyorsa... başka çaresi yoksa... geriye yapacak bir tek bu kaldıysa... unut sadece unut ve düşünme bir daha. sadece unut... unutmalısın başka bir yolu yok bunun ne kadar kızssanda bağırıp çağırsanda isyan etsende kendini dovsende... perişan olasan da... unutmalısın... "kalbim unut bu siiri". başka hiç bir yolu yok bunun.
 20. lara isimli şarkıcının da seslendiriği şarkı. tabii ki sezen aksu'dan dinlenir. sezen aksu 1988 yılında söylemiştir. söz: sezen aksu beste: garo mafyan
 21. mısır mitolojisinde kuş beyinli tanrıça.
 22. ibrahim sadri'nin okuduğu şiir. öyle bir okumuştur ki, unutmak mümkün değil. Sil bütün isimleri Yak şiirleri Olmasınları olmayacakları olmadıları unut. Bak yoksun Yokluğunu unut, Bak gitmişin Gitmeleri unut, Varsın keşke desin bir ses içinden Keşkeleri unut, oysaları unut. Gözlerini unut, Bu şehri unut, Kor gibiyken içimde Kendin gidip beni burada kor gibilerini unut...
 23. -ben unutamıyorum. sen bari unut beni. şarkıcı bilmem kim.
 24. elbet üzüleceğiz..
 25. seda sayan'ın söylediği bir despina vandi cover'i olan * parça. fakat diğerleri gibi seda sayan da kirletmiştir canım melodiyi...

senin unut kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap