yadsima sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


yadsima kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : kabul etme

<< yabani yadsımak >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te kabul etme kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 7 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. Bir güvercin gibi ak o gizli kıyıda susadık öğle üzeri: ama tuzluydu sular. Sarı kumların üstüne adını yazdık onun, ama bir rüzgâr esti denizden ve silindi yazılar. Nasıl bir ruh, bir yürek, nasıl bir istek ve tutkuyla yaşadık:yanılmışız! Değiştirdik öyle yaşamayı. Yorgo SEFERIS
  2. örnek olarak, ölümcül bir hastalığa yakalanmış bir çocuğun anne ve babasının tanıdan ve beklenen sonuçtan tamamıyla haberdar olmalarına karşın, bir şeylerin kötü gittiğini kabul etmemesi.
  3. önce sen tanrıydın tanrımdın bense kul bile değildim kölen bile kendimi yadsıyandım sonra tanrı bendim tanrındım sense aşkım değildin hiçbir şey seni yadsıyandım..
  4. Bireyde aşırı kaygıyı uyandıracak olan dış gerçekliğin yok sayılmasına yadsıma denir.
  5. (bkz: ing - denegation) inkar.bireyin benlik için tehlikeli olarak algılanan ve bunaltı doğurabilecek bir gerçeği yok sayması, görmemesi biçiminde ortaya çıkar.
  6. kötü bir durumla karşılaştığımızda söylediğimiz “bu gerçek olamaz, azizim” cümlesi yadsımanın izini sürmek için iyi bir örnektir. Yâdsıma, içten ya da dıştan gelen tehlikeli bir durumun yok sayılmasıdır. Tüm ilkel savunma mekanizmalarına değişen oranda yadsıma da eşlik eder. Hoşnutsuzluk yaratan birçok olay, bilinçdışına bastırılırken, aynı zamanda yaşanmamış gibi de hissedilir, yani bastırmaya yâdsıma eşlik eder.

senin yadsima kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap