yaz sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


yaz kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : kış

<< yaya yazılı >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te kış kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 8 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. haziran ayı ile kendini hissettiren sıcak mevsim. ayrıca yazmak fiilinin emir kipinde çekimi.
 2. bir türlü gelemeyen mevsim. son senelerde geç gelip erken kaçmaktadır.*
 3. (bkz: yaz geliyor) * * *
 4. sezen aksu'nun yaz bitmeden albümünden bir parça. sözler ali ilyas'dan. sözlerini de yazayım da tam olsun diyeyimde tam olsun; Yaz bitmeden gel Yapraklarım solmadan Narlar olmadan gel Gün devrilmeden Yeşil erik beyaz örtüye konmadan gel Doya doya seviş benimle hadi Açık saçık konuş benimle hadi Buram buram yaseminler tüterken Alev alev tutuş benimle hadi Yaşarız bu tende bu heves oldukça yarim Coşarız ayın şavkı aşka vurdukça yarim Aşığız sarıştık sarmaşıklar misali Gel gör ki geçti geçiyor bu yazlar ne hain Söz hiç incitmem ipek şal gibi akarım omuzlarından Sen uyurken ben bir sevinç olur geçerim rüyalarından
 5. ^iki bahar arasında tutulmu$ bir dilektir yaz.. ^ küçük iskender
 6. sarı, sıcak cep dostu mevsim. masraflar azalır. soğuk su vazgeçilmez içeceğidir.
 7. duruşmalar da hakimlerin dilinden düşmeyen sözcük. - yaz kızım, zart yasasının bilmem kaçıncı maddesine binayen zanlının...
 8. (bkz: sende yaz yaz yaz bir kenara yaz bütün sözlerimi)
 9. her daim sevilen mevsim.özellikle çeşmede yaz başkadır.biraz sıcak olmakla beraber deniz güneş kumsal ve kızlar herşeyi unutturur.
 10. yılın en güzel mevsimi, en güzel ayı temmuz..
 11. tv dizilerinde final bölümü pörtlemesi yapılır ve yazın başladığını böylece anlarız.
 12. zayıf olmanın hayalinin kurulduğu ve zayıf bir beden için insanın, çabalara girdiği mevsim.
 13. EŞSESLi kelimelerin en cazip örneklerindendir.
 14. okula giden öğrenci bünyeler için dünyanın en güzel şeyi, yaşama sebebi, biterken ise niye kendini bu kadar sevdirdin lanet olasıca dedirten mevsimdir.
 15. ing. summer
 16. bugün yemek yerken restoranda,hafiften çalan bir (bkz: zerrin özer)şarkısıyla hatırladıım mevsim.Yüzümü gülümseten,gülümsetirken düşündüren,boğaz köprüsüne karşı düşündürürken şu yağmurlu havada özlem duymamı sağladı bir şeylere... (bkz: nasıl da geçmişti o yaz kafamda kavak yelleri esen o yaz)
 17. bir dogum kontrol hapi.
 18. tatil, deniz, kum, yayla, yeni aşk, rahatlık, neşeli giysiler mevsimi. yaz gelmeden kiloları vermek gerek, yoksa giysi masrafı çıkar. bazıları da bikini giyemez.
 19. - çığlıkların çoğaldığı mevsim - dersem şayet kışa ya da ilk veya sonbahara ayıp olur mu? olsa da dedim.olmasa da dedim.sıcak gecelerde, afrodizyak rüyalar getireni göklere çıkarmak lazım ,kusura bakmasınlar artıkın... lan sonbahar, kızma olum.seni de çok severim .az içmedik beraber.hüzünleri saklayacak yerleri beraber aramadık mı lan???.; şşşşş kış,,, darılma gücenme sakın bak, az ısıtmaya çalışmadık birbirimizi,hem en aksi şiirlerde hep senin imzan var ,benim değil; ya sen ilkbahar,sen somurtma bari be yavrum, tazesin, güzelsin,ilk nefessin, tamam az pas atmadık birbirimize, az oyalamadık birbirimizi,yıl 2006'ydı hatırlıyor musun,senin yüzünden okulu uzatacaktım lan dallama,-işte buna gençlik deniyor galiba belki de salatalıklık-,,, neyse seni de pek severim ama bakma kusura... yaz.... yaz'ı sevdim en çok. yazı sevecem en çok.bir yaz gecesi rüyası falan filan demiycem şimdi ama bir ılık tatlı rüzgar, sonsuz kum taneleri üzerinde öpüşülen geceler, deniz rengi tiişörtlerim, illa ki uzun kollu gömleklerim ve briantinli yakışıklı saçlarımla ben ve kokuları yaz güneşini çıldırtan , alkolü sarhoş eden dilberler, ki bazen yoktular,olsun..."önemli olan varmak değil, yollar " küpeydi kulağımda,ki küpe takmaktan hiç hazetmedim ben.neyse dağıldım, dağıttım. ne diyoduk? en çok seni seviyorum lan yaz.gel bir an önce...yaşadığımı hissettir,şu kuru gürültülerin hepsini aşk diline tercüme et..ses gelsin.ayışığı işe yaradığını hissetsin...dalgalar back vokal yapsın.yepyeni çocuklar doğsun 2009 martında, nisanında.neyse.ben istemem.isteyene yani.....dağıldım .dağıttım.ne diyoduk???? gele'yaz.....gitme yaz.
 20. okulların tatil olduğu mevsim .
 21. "yaz bir günmüş oda dünmüş" "upuzun günleriyle yaz nasılda kısacık"
 22. yaz seni seviyorum ve bir şey söylemiş olmuyorum bunu söylemekle ben bu yaz kokusunu bir başka zamandan anımsıyorum ben bu yaz tadını biliyorum, terleyen aşkı terleyen kasıkları ve şakakları biliyorum kendimi yokluyorum, burnumu çekiyorum, yaz geçiyor yaz geçmeyecekmiş gibi, havada asılı duran sesler tembelce ulaşıyorlar hedeflerine yazın derin uykusu, uyuşukluğun yazı kaşınmanın, uzak iklimlere doğru yaz büyük ve ayıp bir çiçeğe benziyor (ben bu benzetmeyi anımsıyorum) Dolunay çırılçıplak (bu benzetmeyi de) yaz, mezar taşları ısınıyor ve kertenkelelerin kanı saçlarımdan otlar ve kertenkeleler fışkırıyor yaz, bakımsız bahçeler bakımsız havuzlar Yaz günleri dilimde tüy bitiyor Ve aşkın ısırgan otu ipekten sözler üretiyorum, geleceksen gel Sözler yorgun düşüp kalıyor yarı yolda Aşk, ve gecenin kadifesine yazılan sözcükler Yaz beni derin yatağına çekiyor Ağlıyorum ve diriliyorum yeniden Yaz bir ölüm uykusu ve bir gece dürtüsüdür Serin yıldızlar kuşandığımız Sözcükler derin sulara batıp çıkıyor Yaz budur ve roman budur Yaz beni yaralıyor ataol behramoğlu
 23. almanyaya iki senedir ugramayan mevsim.*
 24. yaz aylarında çekilen çilelerin, bitmek bilmeyen sıcakların sonuna gelindiği şu günlerde, muhteşem bir kış başlamak üzeredir. yaz ve kış tarih boyunca çekiştiler, daima yarıştılar ama hep bir denge vardı. ekolojik sistem geyiğine girmeden biz insanlardaki yaz ve kış dengesine bir göz atalım. yaz aylarında isterseniz çıplak dolaşın sıcaklardan kaçamazsınız. kış aylarında kat kat giyinin soğuktan korunursunuz. yaz aylarının avantajına sosyal bilinç ile bakalım yaz aylarında evi, yuırdu olmayan kişiler, kışın yakacak kömürü olmayan aileler rahattır. kış aylarında ise neredeyse her gün bir donma ve soba zehirlnemesi haberi çıkmaktadır.
 25. aşırı bunaltıcı mevsimdir, sıcakları adeta insanı pişirir.

senin yaz kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap